Thursday, March 23, 2017

2017 CollegeInsider.com Postseason Tournament (CiT) Quarterfinal Schedule

on


Saturday, March 25
2 PM- Furman at Campbell- Chris Hemeyer, Jerry Smith

5 PM- St. Peter's at Texas State- Bill Culhane, Brant Freeman

Sunday, March 26
2 PM- Liberty at UMBC- Gary Stein, Paul Mittermeier

3 PM- Fort Wayne at Texas A&M-Corpus Christi- Steve King

2017 USL Week 1 Streaming Schedule


With their promotion to US Soccer 2nd tier this season, I have decided to add a weekly USL schedule to my posts. Almost every match will be streamed on YouTube, though some will air on ESPN Networks. I will include hyperlinks to the YouTube matches before a match begins. 

Should time permit me to do so I will also list the commentators, though they won't be posted until after a match has aired.

Here's your week 1 USL schedule. 

Saturday, March 25
2 PM- Louisville FC vs. St. Louis FC (YouTube

5 PM- Pittsburgh Riverhounds vs. New York Red Bulls II (YouTube

5 PM- LA Galaxy II vs. Vancouver Whitecaps FC II (YouTube

5 PM- Richmond Kickers vs. Harrisburg City Islanders (YouTube

7 PM- Charleston Battery vs. FC Cincinnati (YouTube

7:30 PM- Tampa Bay Rowdies vs. Orlando City B (YouTube

8 PM- Tulsa Roughnecks FC vs. Colorado Switchbacks FC (YouTube

8:30 PM- Swope Park Rangers vs. OKC Energy FC (YouTube

10 PM- Reno 1868 FC vs. Orange County SC (YouTube

10:30 PM- Portland Timbers II vs. Real Monarchs (YouTube

10:30 PM- Phoenix Rising FC vs. Toronto FC II (YouTube

Sunday, March 26
5 PM- Seattle Sounders FC 2 vs. Sacramento Republic FC (YouTube

7 PM- Rio Grande Valley FC vs. San Antonio FC (YouTube) 

2017 NASL Matchday 1 National TV and Streaming Schedule


The 2017 NASL schedule kicks off this weekend with an abbreviated schedule of matches. There are many changes to this years broadcast slate.

1) One World Sports is gone. As a result the Cosmos have entered into a regional deal and will be streamed on ESPN3.

2) Miami FC has changed their national broadcast partner. Gone is GolTV. They are replaced by Eleven Sports Network. Eleven Sports Network is the company that bought One World Sports, but it is considered to be a new station.

3) New squad San Francisco Deltas will stream their entire home schedule on Twitter.

4) beIN returns as the network for the NASL Game of the Week.

5) Regional partners for the spring are as follows:

FC Edmonton: TBA

Indy Eleven: WNDY (19 matches), WISH (1 match)- 16 home, 4 road

Jacksonville Armada FC: WJXT (Sat home only)

Miami FC: Eleven Sports Network

New York Cosmos: MSG (13 matches), WPIX (1 match)

North Carolina FC (formerly the Carolina RailHawks): SPEC CAR & WRAL-DT2 (24 matches) or WRAZ (June 4 match)

Puerto Rico FC: WAPA-2 (English & Spanish)

San Francisco Deltas: Twitter (English, Spanish, & Portuguese- Home matches only)

Now onto the Matchday 1 schedule. 

Saturday, March 25
7:30 PM- Puerto Rico FC vs. New York Cosmos (beIN) Chris Wittyngham, Matteo Bonetti 

7:30 PM- North Carolina FC vs. Miami FC  (ESPN3) Dean Linke, Jason Garey 
(ELVN) Bruce Silverman, Juan Arango 

10 PM- San Francisco Deltas vs. Indy Eleven  (Twitter) Jason Neil

Tuesday, March 21, 2017

2017 NCAA WBB Tournament Week 2 TV & National Radio Schedule


Friday, March 24
LEXINGTON REGIONAL
(ESPNBeth Mowins, Debbie Antonelli, Allison Williams

7 PM- Ohio State vs. Notre Dame

9 PM- Texas vs. Stanford

OKLAHOMA CITY REGIONAL
(ESPN2Pam Ward, Gail Goestenkors, Kaylee Hartung 

7 PM- Washington vs. Mississippi State

9 PM- Louisville vs. Baylor

Saturday, March 25
BRIDGEPORT REGIONAL
(ESPNDave O'Brien, Doris Burke, Kara Lawson, Holly Rowe

11:30 AM- Oregon vs. Maryland

1:30 PM- UCLA vs. Connecticut

STOCKTON REGIONAL
(ESPNDave Pasch, LaChina Robinson, Molly McGrath

4 PM- Quinnipiac vs. South Carolina

6 PM- Florida State vs. Ohio State

Sunday, March 26
LEXINGTON REGIONAL
(ESPNBeth Mowins, Debbie Antonelli, Allison Williams
(Westwood One) Mark Hauser, Kristen Kozlowski 

Noon- 

OKLAHOMA CITY REGIONAL
(ESPNPam Ward, Gail Goestenkors, Kaylee Hartung 
(Westwood One) Ted Emrich, Julianne Viani 

7:30 PM- 

Monday, March 27
BRIDGEPORT REGIONAL
(ESPNDave O'Brien, Doris Burke, Kara Lawson, Holly Rowe
(Westwood One) John Sadak, Debbie Antonelli 

7 PM- 

STOCKTON REGIONAL
(ESPNDave Pasch, LaChina Robinson, Molly McGrath
(Westwood OneDick Fain, Krista Blunk


9 PM- 

2017 Women's NIT (WNIT) 3rd Round Schedule


Thursday, March 23

$- 6 PM- St. John's at Michigan (BTN+) Matt Park

$- 7 PM- SMU at Indiana (BTN+) Ben Wittenstein, Zain Pyarali

$- ​7 PM- Virginia Tech at Penn State (BTN+) Jerry Fisher

7 PM- Villanova at James Madison (Madizone HD SN) Curt Dudley, Samantha Seaton

​7 PM- Middle Tennessee at Georgia Tech

8 PM- ​Tulane at Alabama (Rolltide.com) Roger Hoover, Tyler Williams

$- 8 PM- ​Colorado at Iowa (BTN+) Rob Brooks, Jamie Cavey Lang

10 PM- UC Davis at Washington State (P12+) Steve Grubbs

2017 Women's Basketball Invitational (WBI) Semifinal Schedule



Thursday, March 23
7 PM- Milwaukee at UNC Greensboro (SoCon DN) Enoch Davis

8 PM- Idaho at Rice (CUSA.TV) Alex del Barrio

2017 National Invitation Tournament (NIT) Quarterfinals TV schedule


Tuesday, March 21
7 PM- Richmond at TCU (ESPN2) Dave LaMont, Stephen Howard 

9 PM- Georgia Tech at Ole Miss (ESPN2) Bob Wischusen, Fran Fraschilla 

Wednesday, March 22
7 PM- Illinois at UCF (ESPN2) Doug Sherman, Dan Dakich 

9 PM- Cal State Bakersfield at UT Arlington (ESPNU) Roxy Bernstein, Bryndon Manzer 

2017 College Basketball Invitational (CBI) Semifinals Schedule


Wednesday, March 22
7 PM- UIC at Coastal Carolina (WPDE-DT2, CW stations in Raleigh & Harrisburg;
MyTV stations in Pittsburgh, Cincinnati, & Wilkes/Scranton) Allen Smothers, Layne Harris

9 PM- Utah Valley at Wyoming (MW Net) Dave Walsh, Kevin McKinney

Monday, March 20, 2017

2017 NCAA MBB Tournament Rounds 3 & 4 TV & National Radio Schedule


Thursday, March 23
MIDWEST REGION
Kansas City, Missouri 
(CBS) Kevin Harlan, Reggie Miller, Dan Bonner, Dana Jacobson
(Westwood One) Tom McCarthy, Will Perdue 

7:09 PM- Oregon vs. Michigan

9:39 PM- Kansas vs. Purdue 

WEST REGION
San Jose, California
(TBS) Brian Anderson, Chris Webber, Lewis Johnson 
(Westwood One) Kevin Kugler, Jim Jackson 

7:39 PM- Gonzaga vs. West Virginia

10:09 PM- Arizona vs. Xavier

Friday, March 24
SOUTH REGION
Memphis, Tennessee
(CBS) Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson 
(Westwood One) Gary Cohen, P.J. Carlesimo 

7:09 PM- Butler vs. North Carolina

9:39 PM- Kentucky vs. UCLA

EAST REGION
New York, New York 
(TBS) Verne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce 
(Westwood One) Ian Eagle, John Thompson 

7:29 PM- Baylor vs. South Carolina

9:59 PM- Florida vs. Wisconsin

Saturday, March 25
MIDWEST REGION
Kansas City, Missouri 
(TBSKevin Harlan, Reggie Miller, Dan Bonner, Dana Jacobson 
(Westwood OneTom McCarthy, Will Perdue 



WEST REGION
San Jose, California
(TBSBrian Anderson, Chris Webber, Lewis Johnson 
(Westwood OneKevin Kugler, Jim Jackson 



Sunday, March 26
SOUTH REGION
Memphis, Tennessee
(CBSJim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson 
(Westwood OneGary Cohen, P.J. Carlesimo



EAST REGION
New York, New York 
(CBSVerne Lundquist, Jim Spanarkel, Allie LaForce 
(Westwood OneIan Eagle, John Thompson


2016-17 NHL Week 24 US National TV Schedule


Monday, March 20
7:30 PM- Buffalo at Detroit (NBCSN) Kenny Albert, Pierre McGuire 

Tuesday, March 21
8:30 PM- San Jose at Minnesota (NBCSN) Randy Hahn, Bret Hedican 

Wednesday, March 22
8 PM- NY Islanders at NY Rangers (NBCSN) John Forslund, Eddie Olczyk, Pierre McGuire 

Thursday, March 23
7:30 PM- Pittsburgh at Ottawa (NHL

Friday, March 24
7 PM- NY Islanders at Pittsburgh (NHL

Saturday, March 25
2 PM- Philadelphia at Columbus (NHL

7 PM- Chicago at Florida (NHL

Sunday, March 26
12:30 PM- Minnesota at Detroit (NBC) Mike Emrick, Eddie Olczyk, Pierre McGuire 

7 PM- Philadelphia at Pittsburgh (NBCSN) John Forslund, Brian Broucher 

2017 NCAA Baseball Week 6 TV & Free Streaming Schedule


Monday, March 20
8 PM- Buffalo at UTRGV (SPEC TX, YouTube) Jonah Goldberg, Danny Elizondo 

Tuesday, March 21
3 PM- James Madison at Liberty (Flames SN, ESPN3, Big South DN) Alan York, Ranny Tomlin

7 PM- Rice at Texas A&M (SEC) Jason Benetti, Ben McDonald

7:30 PM- Dallas Baptist at Baylor (FS SW+, FCS Atlantic) John Morris, Pat Combs

7:30 PM- Oklahoma at Oklahoma State (FCS Central) Dave Hunziker, Tom Holliday

7:30 PM- Omaha at Kansas State (FCS Pacific) Brian Smoller, Mike Clark

8 PM- Texas at Texas State (SPEC TX) Kit McConnico, Kelly Wunsch

WatchESPN exclusives
3 PM- Eastern Illinois at Indiana State (ESPN3) Chase Eyrich, Michael Winston

4 PM- Towson at Virginia (ACC Extra) Channing Poole, Nate Irving

5 PM- Georgia at Kennesaw State (ESPN3) Nathan McCreary

6 PM- Auburn at Georgia Tech (ACC Extra) Wylie Ballard, Roddy Jones

6 PM- Northern Illinois at Notre Dame (ACC Extra) Connor Klingin, Tom Peterson

6 PM- Campbell at NC State (ACC Extra) Daron Vaught, Andrew Ciencin

6 PM- Jacksonville at Florida State (ACC Extra) Shawn Davison, Chip Baker

6:30 PM- Florida at Stetson (ESPN3) Chris Belvin, Ben Goss

7:30 PM- Little Rock at Missouri (SEC+) Ben Arnet, Brian McRae

7:30 PM- Wichita State at Oral Roberts (ESPN3) Al Jerkens, George Frazier, Jeremy Hefner

7:30 PM- UT Arlington at Sam Houston State (ESPN3) Matt Pedersen

Other Free Streams
2 PM- Le Moyne Owen at Jackson State (Livestream) No commentary

3 PM- Northern Kentucky at Eastern Kentucky (OVC DN)

3 PM- UTSA at Houston Baptist (Ustream) Russ Reneau

3:30 PM- Manhattan at Stony Brook (AE TV) Bob Ellis, Mike Murphy

4 PM- Tennessee Tech at UNC Asheville (Big South DN) Jesse Bacherman

4 PM- Regis at Northern Colorado (Eversport) No commentary

5 PM- Richmond at VMI (SoCon DN)

5 PM- Nevada at San Francisco (TheW.tv) 

6 PM- Davidson at High Point (Big South DN) 

6 PM- Maryland at UNC Wilmington (CAA TV) Joe Catenacci

6 PM- Seattle at Portland (TheW.tv) Travis Demers

7 PM- Incarnate Word at Texas A&M-Corpus Christi (Stretch) Jacob Bell

7 PM- Houston at UL Lafayette (Rajun Cajuns All-Access) Jay Walker

7 PM- Grambling at UL Monroe (Warhawks All-Access) Nick White, Nick Phillips

7:30 PM- Louisiana Tech at Stephen F. Austin (Facebook) No commentary

8:30 PM- Grand Canyon at New Mexico (MW Net) Robert Portnoy

9 PM- New Mexico State at Arizona (P12+) No commentary

9 PM- San Jose State at Pacific (TheW.tv) Jeff Dominic, Mark Walsh

9 PM- Washington at Gonzaga (TheW.tv) No commentary

9 PM- CSUN at Loyola Marymount (TheW.tv)

9 PM- Cal State Fullerton at San Diego (TheW.tv) Ben Pearson, Jack Murray

9 PM- Nebraska at Cal State Bakersfield (WAC DN) Corey Costelloe

Wednesday, March 22
7:30 PM- UTRGV at Texas (LHN) Lowell Galindo, Keith Moreland, Greg Swindell 

9 PM- Washington at Gonzaga (SWX, TheW.tv) Dave Cotten, Bob Castle

WatchESPN exclusives
4 PM- Towson at Virginia (ACC Extra) Channing Poole, Nate Irvin

4 PM- St. Ambrose at Western Illinois (ESPN3) 

4 PM- Creighton at Kansas (ESPN3) 

6 PM- Toledo at Notre Dame (ACC Extra) Game PPD until Apr 12- windchill around 30

6 PM- FAU at Miami-FL (ACC Extra) 

7 PM- Sacramento State at Wichita State (ESPN3) 

7 PM- New Orleans at Arkansas (SEC+) Alex Perlman, Troy Eklund

7 PM- Charleston Southern at South Carolina (SEC+) 

7:30 PM- Southeastern Louisiana at LSU (SEC+) 

Other Free Streams
3 PM- Grand Canyon at New Mexico (MW Net) Robert Portnoy

3:30 PM- Maryland at UNC Wilmington (CAA TV) 

5 PM- Gardner-Webb at Western Carolina (SoCon DN) 

6 PM- Holy Cross at UMass Lowell (AE TV) 

6 PM- VMI at William & Mary (CAA TV) 

6 PM- Winthrop at Wofford (SoCon DN)

6 PM- Seattle at Portland (TheW.tv) 

6:30 PM- North Carolina at East Carolina (Pirates All-Access) 

6:30 PM- USF at FGCU (Eversport)

7 PM- Tougaloo at Jackson State (Livestream) 

7 PM- Tulane at UL Lafayette (Rajun Cajuns All-Access)

8 PM- Utah Valley at Utah (P12+)

Thursday, March 23
7 PM- Ole Miss at Kentucky (SEC) 

11:30 PM- San Jose State at Hawaii (OC Sports, Big West TV) 

WatchESPN exclusives
7:30 PM- Buffalo at Sam Houston State (ESPN3) Matt Pedersen

Other Free Streams
9 PM- Nebraska at Cal Poly (Big West TV)

9 PM- BYU at Loyola Marymount (TheW.tv)
(BYU Radio

Friday, March 24
6 PM- East Tennessee State at Mercer (ASN, ESPN3) 

7 PM- LSU at Florida (SEC) 

7:30 PM- Oklahoma at Baylor (FCS Central) 

7:30 PM- Kansas State at Texas (LHN)

8 PM- Utah Valley at UTRGV (SPEC TX Alt, WAC DN)

9 PM- Cal at UCLA (P12 BAY, P12 LA) JB Long, Eric Byrnes

10 PM- Arizona at Oregon State (P12, P12 AZ, P12 OR) Thad Anderson, Kevin Stocker

10 PM- Washington at Oregon (P12 WA) Joe Castellano, Ben Francisco

10 PM- Cal State Bakersfield at Grand Canyon (GCU TV, WAC DN)

WatchESPN exclusives
3 PM- Virginia Tech at Pittsburgh (ACC Extra) 

3 PM- Northern Illinois at Toledo (ESPN3) 

4 PM- Duke at Virginia (ACC Extra) 

5 PM- Valparaiso at UIC (ESPN3) 

6 PM- Florida State at Notre Dame (ACC Extra) 

6 PM- Georgia Tech at Wake Forest (ACC Extra)

6 PM- Western Carolina at UNC Greensboro (ESPN3) 

6:30 PM- Ole Miss at Kentucky (SEC+) 

6:30 PM- Louisville at NC State (ACC Extra) 

6:30 PM- Milwaukee at Wright State (ESPN3) 

7 PM- Miami-FL at North Carolina (ACC Extra) 

7 PM- Auburn at Georgia (SEC+) 

7 PM- Alabama at South Carolina (SEC+) 

7 PM- Samford at Kansas (ESPN3) 

7 PM- Evansville at Lipscomb (ESPN3) 

7 PM- Texas Tech at Wichita State (ESPN3) 

7 PM- Robert Morris-Peoria at Bradley (ESPN3) 

7:30 PM- Tennessee at Mississippi State (SEC+) 

7:30 PM- Texas A&M at Vanderbilt (SEC+) 

7:30 PM- Arkansas at Missouri (SEC+) 

7:30 PM- South Dakota State at Oral Roberts (ESPN3) 

Other Free Streams
3 PM- Richmond at Dayton (A10 DN) 

3 PM- Canisius at Kennesaw State (Eversport)

3 PM- Fairleigh Dickinson at Wagner (NEC Front Row)

3 PM- LIU Brooklyn at Mount St. Mary's (NEC Front Row)

3 PM- Central Connecticut at Sacred Heart (NEC Front Row)

3 PM- Southeastern Louisiana at Houston Baptist (Ustream)

4 PM- Sacramento State at Northern Colorado (Eversport) 

6 PM- Dallas Baptist at UNF (Eversport) 

6 PM- Campbell at Gardner-Webb (Big South DN) 

6 PM- Liberty at Charleston Southern (Big South DN) 

6 PM- High Point at Winthrop (Big South DN) 

6 PM- William & Mary at UNC Wilmington (CAA TV)

6 PM- Furman at Wofford (SoCon DN)

6 PM- Portland at Saint Mary's (TheW.tv) 

6:30 PM- Towson at East Carolina (Pirates All-Access) 

6:30 PM- Jacksonville at West Virginia (WVU SN) 

6:30 PM- Longwood at Radford (Big South DN)

7 PM- Air Force at Nevada (MW Net)

7 PM- Northwestern State at Texas A&M-Corpus Christi (Stretch)

7 PM- Incarnate Word at Lamar (Big Red SN)

7 PM- Little Rock at UL Monroe (Warhawks All-Access)

7 PM- Cal State Northridge at Washington State (P12+)

7:30 PM- Abilene Christian at Stephen F. Austin (Facebook)

7:30 PM- Georgia State at South Alabama (JagNation TV)

8 PM- Chicago State at Seattle U (Redhawks All-Access) 

9 PM- Nebraska at Cal Poly (Big West TV)

9 PM- New Mexico at UNLV (MW Net)

9 PM- Arizona State at USC (P12+)

9 PM- San Francisco at Gonzaga (TheW.tv)

9 PM- Pepperdine at Pacific (TheW.tv)

9 PM- San Diego at Santa Clara (TheW.tv)

9 PM- BYU at Loyola Marymount (TheW.tv)
(BYU Radio

Saturday, March 25
Noon- Ole Miss at Kentucky (SEC) 

1 PM- Northern Illinois at Toledo (BCSN, ESPN3) 

3 PM- LSU at Florida (ESPN2) 

3 PM- Arkansas at Missouri (SEC) 

4 PM- Oklahoma at Baylor (FS SW, FCS Pacific) 

5 PM- Kansas State at Texas (LHN)

5 PM- Cal State Bakersfield at Grand Canyon (GCU TV, YouTube) 

7 PM- Michigan at Maryland (BTN)

7 PM- Arizona at Oregon State (P12, P12 AZ, P12 OR) Thad Anderson, Kevin Stocker

7 PM- Cal at UCLA (P12 BAY, P12 LA) JB Long, Eric Byrnes

7 PM- Utah at Stanford (P12 MTN) Roxy Bernstein, J.T. Snow

7 PM- Utah Valley at UTRGV (SPEC TX, YouTube) 

8 PM- Oklahoma State at TCU (ESPN2) 

8 PM- Texas A&M at Vanderbilt (SEC)

10 PM- Washington at Oregon (P12, P12 OR, P12 WA) Joe Castellano, Ben Francisco

10 PM- Arizona State at USC (P12 AZ, P12 LA) Jim Watson, Andy Lopez

WatchESPN exclusives
1 PM- Duke at Virginia (ACC Extra) 

2 PM- Auburn at Georgia (SEC+) 

2 PM- North Dakota at Western Illinois (ESPN3) 

2 PM- Valparaiso at UIC (ESPN3) 

3 PM- Tennessee at Mississippi State (SEC+) 

3 PM- Virginia Tech at Pittsburgh (ACC Extra) 

3 PM- Texas Tech at Wichita State (ESPN3) 

3 PM- Samford at Kansas (ESPN3) 

3 PM- Robert Morris-Springfield at Bradley (ESPN3) 

4 PM- Georgia Tech at Wake Forest (ACC Extra) 

4 PM- Miami-FL at North Carolina (ACC Extra) 

4 PM- Florida State at Notre Dame (ACC Extra) 

4 PM- Alabama at South Carolina (SEC+) 

4 PM- Buffalo at Sam Houston State (ESPN3) Matt Pedersen

6:30 PM- Louisville at NC State (ACC Extra) 

Other Free Streams
Noon- Binghamton at UMass Lowell DH (AE TV) 

Noon- Hartford at Stony Brook DH (AE TV) 

1 PM- Richmond at Dayton (A10 DN) 

1 PM- Canisius at Kennesaw State (Eversport) 

1 PM- Dallas Baptist at UNF (Eversport)

1 PM- Norfolk State at UMES DH (YouTube)

1 PM- Fairleigh Dickinson at Wagner (NEC Front Row)

1 PM- LIU Brooklyn at Mount St. Mary's (NEC Front Row)

1 PM- Central Connecticut at Sacred Heart (NEC Front Row) 

2 PM- Campbell at Gardner-Webb (Big South DN) 

2 PM- William & Mary at UNC Wilmington (CAA TV)

2 PM- Southeastern Louisiana at Houston Baptist (UStream)

2 PM- Sacramento State at Northern Colorado (Eversport) 

3 PM- UAlbany at UMBC (AE TV) 

3 PM- Jacksonville at West Virginia (WVU SN) 

3 PM- High Point at Winthrop (Big South DN)

3 PM- Furman at Wofford (SoCon DN)

3 PM- Western Carolina at UNC Greensboro (YouTube)

3 PM- Incarnate Word at Lamar (Big Red SN)

3 PM- Abilene Christian at Stephen F. Austin (Facebook)

3 PM- South Dakota State at Oral Roberts (ORUSN)

3 PM- Little Rock at UL Monroe (Warhawks All-Access) 

4 PM- Towson at East Carolina (Pirates All-Access) 

4 PM- Liberty at Charleston Southern (Big South DN) 

4 PM- Longwood at Radford (Big South DN) 

4 PM- Nebraska at Cal Poly (Big West TV)

4 PM- Air Force at Nevada (MW Net)

4 PM- BYU at Loyola Marymount (TheW.tv)
(BYU Radio

4:30 PM- Canisius at Kennesaw State (Eversport)

5 PM- Northwestern State at Texas A&M-Corpus Christi (Stretch)

5 PM- Cal State Northridge at Washington State (P12+)

5 PM- Portland at Saint Mary's (TheW.tv)

5 PM- Chicago State at Seattle (WAC DN) 

7 PM- Nebraska at Cal Poly (Big West TV)

7:30 PM- Georgia State at South Alabama (JagNation TV)

9 PM- New Mexico at UNLV (MW Net)

9 PM- San Francisco at Gonzaga (TheW.tv)

9 PM- Pepperdine at Pacific (TheW.tv)

9 PM- San Diego at Santa Clara (TheW.tv) 

Sunday, March 26
Noon- Minnesota at Ohio State (BTN) 

1 PM- LSU at Florida (SEC) 

1 PM- Oklahoma at Baylor (FS SW, FCS Central) 

1 PM- Utah Valley at UTRGV (ASN, SPEC TX, YouTube) 

2 PM- Oklahoma State at TCU (ESPN2)

2 PM- Arizona at Oregon State (P12, P12 OR) Thad Anderson, Kevin Stocker

2 PM- Kansas State at Texas (LHN) 

3 PM- Michigan State at Illinois (BTN)

3 PM- Cal State Bakersfield at Grand Canyon (GCU TV, YouTube) 

4 PM- Texas A&M at Vanderbilt (SEC)

5 PM- Washington at Oregon (P12, P12 OR, P12 WA) Joe Castellano, Ben Francisco

5 PM- Arizona State at USC (P12 AZ) Jim Watson, Andy Lopez

5 PM- Utah at Stanford (P12 BAY, P12 MTN) Roxy Bernstein, J.T. Snow

5 PM- Cal at UCLA (P12 LA) JB Long, Eric Byrnes

WatchESPN exclusives
Noon- Quinnipiac at Monmouth (ESPN3) 

1 PM- Auburn at Georgia (SEC+) 

1 PM- Louisville at NC State (ACC Extra) 

1 PM- Virginia Tech at Pittsburgh (ACC Extra) 

1 PM- Duke at Virginia (ACC Extra) 

1 PM- Florida State at Notre Dame (ACC Extra) 

1 PM- Miami-FL at North Carolina (ACC Extra) 

1 PM- Georgia Tech at Wake Forest (ACC Extra) 

1 PM- Northern Illinois at Toledo (ESPN3) 

1 PM- Samford at Kansas (ESPN3) 

1:30 PM- Alabama at South Carolina (SEC+) 

2 PM- Arkansas at Missouri (SEC+) 

2 PM- Texas Tech at Wichita State (ESPN3) 

2 PM- Valparaiso at UIC (ESPN3) 

2:30 PM- Tennessee at Mississippi State (SEC+) 

3 PM- Eureka at Bradley (ESPN3) 

Other Free Streams
11 AM- Central Connecticut at Sacred Heart (NEC Front Row)

Noon- Hartford at Stony Brook (AE TV) 

Noon- Binghamton at UMass Lowell (AE TV) 

Noon- Richmond at Dayton (A10 DN) 

Noon- Canisius at Kennesaw State (Eversport) 

Noon- Jacksonville at West Virginia (WVU SN)

Noon- Norfolk State at UMES (YouTube) 

1 PM- UAlbany at UMBC (AE TV) 

1 PM- Towson at East Carolina (Pirates All-Access) 

1 PM- Dallas Baptist at UNF (Eversport)

1 PM- Fairleigh Dickinson at Wagner (NEC Front Row)

1 PM- LIU Brooklyn at Mount St. Mary's (NEC Front Row)

1 PM- Princeton at Navy (PLN)

1 PM- Yale at Holy Cross DH (PLN)

1 PM- Western Carolina at UNC Greensboro (YouTube)

2 PM- UC Davis at Creighton (Blue Jays All-Access) 

2 PM- Campbell at Gardner-Webb (Big South DN) 

2 PM- Liberty at Charleston Southern (Big South DN) 

2 PM- High Point at Winthrop (Big South DN) 

2 PM- Longwood at Radford (Big South DN) 

2 PM- William & Mary at UNC Wilmington (CAA TV)

2 PM- Incarnate Word at Lamar (Big Red SN)

2 PM- Northwestern State at Texas A&M-Corpus Christi (Stretch)

2 PM- Abilene Christian at Stephen F. Austin (Facebook)

2 PM- South Dakota State at Oral Roberts (ORUSN)

2 PM- Little Rock at UL Monroe (Warhawks All-Access)

2 PM- Georgia State at South Alabama (JagNation TV)

2 PM- Sacramento State at Northern Colorado (Eversport)

3 PM- Southeastern Louisiana at Houston Baptist (UStream)

3 PM- San Francisco at Gonzaga (TheW.tv)

3 PM- Chicago State at Seattle U (Redhawks All-Access)

4 PM- Air Force at Nevada (MW Net)

4 PM- New Mexico at UNLV (MW Net)

4 PM- Portland at Saint Mary's (TheW.tv)

4 PM- Pepperdine at Pacific (TheW.tv)

4 PM- San Diego at Santa Clara (TheW.tv)

5 PM- Cal State Northridge at Washington State (P12+) 

Sunday, March 19, 2017

2016-17 NBA Week 22 National TV & Radio Schedule


Monday, March 20
8 PM- Golden State at Oklahoma City (TNT) Greg Anthony, Kevin McHale, Richard Hamilton, Dennis Scott
(ESPN RadioAdam Amin, Jon Barry

10:30 PM- New York at Los Angeles Clippers (TNT) Brent Barry, Shaquille O'Neal, Derek Fisher, Lisa Leslie

Tuesday, March 21
7 PM- Chicago at Toronto (ESPN) Mark Jones, Hubie Brown 

9:30 PM- San Antonio at Minnesota (ESPN) Dave Pasch, Doug Collins 

Wednesday, March 22
8 PM- Atlanta at Washington (ESPN) Ryan Ruocco, Doris Burke, Adam Schefter 

10:30 PM- New York at Utah (ESPN) Mike Breen, Jeff Van Gundy 

Thursday, March 23
7:30 PM- Toronto at Miami (NBAtv) Eric Reid, Tony Fiorentino

Friday, March 24
8 PM- Atlanta at Milwaukee (NBAtv) Jim Paschke, Marques Johnson

Saturday, March 25
7:30 PM- Washington at Cleveland (NBAtv) Fred McLeod, Austin Carr

Sunday, March 26
3:30 PM- Oklahoma City at Houston (ABC) Mike Breen, Jeff Van Gundy, Mark Jackson, Lisa Salters, Steve Javie 
(ESPN Radio) Marc Kestecher, Jon Barry

9:30 PM- Portland at Los Angeles Lakers (NBAtv) Bill MacDonald, Stu Lantz

2017 MLB Spring Training Week 5 TV Schedule


Color Code for TV Broadcasts
National TV Broadcast- subject to regional blackout on MLB Network
Road Team TV Broadcast
Home Team TV Broadcast

Monday, March 20
1 PM- New York Yankees vs. Washington Nationals (MLB, MASN) Bob Carpenter, F.P. Santangelo, Dan Kolko

4 PM- Cincinnati Reds vs. Kansas City Royals (MLB, FS OH) Thom Brennaman, Chris Welsh, Jim Day 
(FS KC) Ryan Lefebvre, Jeff Montgomery 

4 PM- San Francisco Giants vs. Chicago White Sox (CSN CHIC) Jason Benetti, Steve Stone 

4 PM- Chicago Cubs vs. Colorado Rockies (RS RM) Drew Goodman, Jeff Huson 

10 PM- Texas Rangers vs. San Diego Padres (FS SW+, FS SD) Don Orsillo, Mark Sweeney 

Tuesday, March 21
1 PM- Tampa Bay Rays vs. Pittsburgh Pirates (MLB, RS PITT) Steve Blass, Bob Walk, John Wehner 

4 PM- Los Angeles Angels vs. Cincinnati Reds (MLBFS OHThom Brennaman, Chris Welsh, Jim Day 
(FS WEST) Terry Smith, José Mota, Alex Curry 

6:30 PM- Boston Red Sox vs. New York Yankees (NESN+) Tom Caron, Steve Lyons 

10 PM- Oakland Athletics vs. Seattle Mariners (RS NW) Dave Sims, Mike Blowers 

Wednesday, March 22
1 PM- New York Yankees vs. Philadelphia Phillies (MLB, TCN) Gregg Murphy, John Kruk 

1 PM- Minnesota Twins vs. Houston Astros (RS SW) Todd Kalas, Geoff Blum, Julia Morales 

1 PM- Miami Marlins vs. New York Mets (SNY) Gary Apple, Ron Darling, Keith Hernandez 

4 PM- San Diego Padres vs. Kansas City Royals (FS KC) Ryan Lefebvre, Rex Hudler 

4 PM- Texas Rangers vs. Los Angeles Angels [ss] (FS SW+, FS WEST) Terry Smith, José Mota 

4 PM- Los Angeles Angels [ss] vs. Seattle Mariners (RS NW) Dave Sims, Mike Blowers 

4 PM- Cleveland Indians vs. Colorado Rockies (RS RM) Drew Goodman, Jeff Huson 

6 PM- Tampa Bay Rays vs. Baltimore Orioles (MASN) Gary Thorne, Mike Bordick 

9 PM- Chicago Cubs vs. Cincinnati Reds (CSN CHIC) Len Kasper, Jim Deshaies 

Thursday, March 23
1 PM- New York Yankees vs. Tampa Bay Rays (ESPN) Jon Sciambi, Rick Sutcliffe, Doug Glanville 

1 PM- New York Mets vs. Washington Nationals (MASN)

1 PM- Minnesota Twins vs. Philadelphia Phillies (TCN)

4 PM- Cincinnati Reds vs. Chicago White Sox (MLB, CSN CHIC)

4 PM- Los Angeles Angels vs. San Diego Padres (FS WEST)
(FS SD)

6 PM- Detroit Tigers vs. Atlanta Braves (FS DET)
(FS SE)

7 PM- Los Angeles Dodgers vs. Texas Rangers (ESPN) Dan Shulman, Jessica Mendoza, Aaron Boone, Buster Olney 

9 PM- Seattle Mariners vs. San Francisco Giants (CSN BAY

Friday, March 24
1 PM- Boston Red Sox vs. Toronto Blue Jays (MLB, SNET)

1 PM- Atlanta Braves vs. Detroit Tigers (FS SO)
(FS DET)

1 PM- Tampa Bay Rays vs. Pittsburgh Pirates (RS PITT) Joe Block, Steve Blass 

1 PM- Philadelphia Phillies vs. New York Yankees (YES)

1 PM- Houston Astros vs. New York Mets (SNY)

4 PM- San Francisco Giants vs. Colorado Rockies (MLB, RS RM)

4 PM- Chicago White Sox vs. Oakland Athletics (CSN CHIC)

4 PM- Kansas City Royals vs. Seattle Mariners [ss] (RS NW)

7 PM- Baltimore Orioles vs. Minnesota Twins (MLB, FS NO)

8 PM- Seattle Mariners [ss] vs. Los Angeles Angels (FS WEST

Saturday, March 25
1 PM- Detroit Tigers vs. Pittsburgh Pirates (MLB, RS PITT)

1 PM- St. Louis Cardinals vs. Miami Marlins (FS MW)
(FS FL)

1 PM- New York Mets vs. Atlanta Braves (FS SE)

1 PM- Philadelphia Phillies vs. Boston Red Sox [ss] (NESN)

1 PM- Washington Nationals vs. Houston Astros (RS SW)

1 PM- Boston Red Sox vs. Tampa Bay Rays (FS SUN)

1 PM- Toronto Blue Jays [ss] vs. New York Yankees (YES)

1 PM- Canada Jr. Team vs. Toronto Blue Jays [ss] (SNET)

4 PM- Texas Rangers vs. Seattle Mariners (MLB, RS NW)

4 PM- Cincinnati Reds [ss] vs. Chicago Cubs [ss] (CSN CHIC)

4 PM- Milwaukee Brewers vs. Kansas City Royals (FS KC)

4 PM- Oakland Athletics [ss] vs. Los Angeles Dodgers (SNLA)

4 PM- Arizona Diamondbacks vs. Los Angeles Angels (FS AZ)
(FS WEST)

4 PM- Chicago Cubs [ss] vs. Colorado Rockies (RS RM)

6 PM- San Diego Padres vs. San Francisco Giants (KNTV

Sunday, March 26
1 PM- Atlanta Braves vs. New York Mets (MLB, WPIX)

1 PM- Miami Marlins vs. St. Louis Cardinals (FS FL)
(FS MW)

1 PM- Boston Red Sox vs. Minnesota Twins (NESN)
(FS NO)

1 PM- Houston Astros vs. Washington Nationals (RS SW)

1 PM- Pittsburgh Pirates vs. Philadelphia Phillies (CSN PHIL)

1 PM- Toronto Blue Jays [ss] vs. Detroit Tigers (FS DET)

1 PM- Baltimore Orioles vs. Toronto Blue Jays [ss] (SNET)

4 PM- San Francisco Giants vs. Chicago White Sox (MLB, CSN CHIC)

4 PM- Los Angeles Dodgers vs. Texas Rangers (SNLA)
(KTXA)

4 PM- Cincinnati Reds [ss] vs. Chicago Cubs [ss] (WGN)

4 PM- Cleveland Indians vs. Arizona Diamondbacks (FS AZ)

4 PM- Kansas City Royals vs. Los Angeles Angels (FS WEST

2017 NCAA Men's Division I Hockey Championships Regional TV & Streaming Schedule



Friday, March 24
3 PM- West Semifinal: North Dakota vs. Boston U (ESPN2) Clay Matvick, Sean Ritchlin

4 PM- East Semifinal: Harvard vs Providence (ESPNU) John Buccigross, Barry Melrose, Quint Kessenich

6:30 PM- West Semifinal: Minnesota-Duluth vs. Ohio State (ESPNU) Clay Matvick, Sean Ritchlin

7:30 PM- East Semifinal: Air Force vs. Western Michigan (ESPN3) John Buccigross, Barry Melrose, Quint Kessenich

Saturday, March 25
Noon- Northeast Semifinal: UMass Lowell vs. Cornell (ESPN3) Allen Bestwick, Billy Jaffe 

1 PM- Midwest Semifinal: Denver vs. Western Michigan (ESPNews) Kevin Brown, Colby Cohen

3:30 PM- Northeast Semifinal: Minnesota vs. Notre Dame (ESPNU) Allen Bestwick, Billy Jaffe 

4:30 PM- Midwest Semifinal: Union-NY vs. Penn State (ESPN3) Kevin Brown, Colby Cohen

6 PM- West Final: (ESPNU) Clay Matvick, Sean Ritchlin

8:30 PM- East Final: (ESPNU) John Buccigross, Barry Melrose, Quint Kessenich

Sunday, March 26
3:30 PM- Northeast Final: (ESPNU) Allen Bestwick, Billy Jaffe 

6 PM- Midwest Final: (ESPNU) Kevin Brown, Colby Cohen

2017 College Basketball Invitational (CBI) Quarterfinals Schedule



Monday, March 20
7 PM- Loyola-MD at Coastal Carolina (CW stations in Raleigh & Harrisburg;
MyTV stations in Pittsburgh, Cincinnati, & Wilkes/Scranton) Allen Smothers, Layne Harris

8 PM- Utah Valley at Rice (CUSA.TV) J.P. Heath

8 PM- George Washington at UIC (ESPN3) Jonathan Hood, Sam Panayotovich, Chris Bleck 

9 PM- UMKC at Wyoming (MW Net) Dave Walsh, Kevin McKinney

Saturday, March 18, 2017

2017 World Baseball Classic Semifinals & Championship TV, National Radio, & Streaming Schedule


Monday, March 20
 9 PM- Netherlands vs. Puerto Rico (MLB) Matt Vasgersian, John Smoltz, J.P. Morosi
(MLB.TV) Paul Severino, Jim Kaat
(ESPN Radio) Dave Flemming, Chris Singleton

Tuesday, March 21
9 PM- USA vs. Japan (MLBMatt Vasgersian, John Smoltz, J.P. Morosi
(MLB.TVPaul Severino, Jim Kaat
(ESPN RadioDave Flemming, Chris Singleton

Wednesday, March 22
x- 9 PM- Championship: Puerto Rico vs. USA (MLBMatt Vasgersian, John Smoltz, J.P. Morosi
(MLB.TVPaul Severino, Jim Kaat
(ESPN RadioDave Flemming, Chris Singleton

x- ESPN2 will simulcast ESPN Deportes broadcast of the Championship. Due to a lack of information on the Spanish broadcast teams assignments though, I list only the English broadcast teams on my blog.

2017 Women's Basketball Invitational (WBI) Quarterfinal Schedule


Sunday, March 19
2 PM- Brown at UNC Greensboro (SoCon DN) Enoch Davis

2 PM- Milwaukee at St. Francis-PA (NEC Front Row) Todd Bartley, Bernie Juebeck

3 PM- UTRGV at Rice (CUSA.TV) Alex del Barrio

Monday, March 20
9 PM- Idaho at Eastern Washington (Watch Big Sky) Luke Burns

2016-17 Premier League Matchday 29 TV & Internet Radio Schedule


Saturday, March 18
8:30 AM- West Bromwich Albion vs. Arsenal (NBCSN) Jon Champion, Jim Beglin
(NBCU) Sammy Sadovnik, Manuel Sol
(talkSPORT) Richard Connelly, Kevin Watson

11 AM- Stoke City vs. Chelsea (NBCSN) Jim Proudfoot, Matt Holland
(NBCU) Sammy Sadovnik, Manuel Sol
(talkSPORT) Adam Bridge, Matthew Etherington

11 AM- Everton vs. Hull City (CNBC) Gary Weaver, Danny Higginbotham
(talkSPORT) Ian Williams

11 AM- Crystal Palace vs. Watford (NBCET) Gary Taphouse, Garry Birtles
(talkSPORT) Tim Long

11 AM- Sunderland vs. Burnley (NBCET) David Stowell, Neil McCann
(talkSPORT) Dan Windle

11 AM- West Ham United vs. Leicester City (NBCET) Tony Jones, Tony Gale
(talkSPORT) Dan Wheeler

1:30 PM- Bournemouth vs. Swansea City (NBCSN) Peter Drury, Phil Neville
(talkSPORT) Tom Rennie, Adrian Clarke

Sunday, March 19
8 AM- Middlesbrough vs. Manchester United (NBCSN) Joe Speight, David Prutton
(NBCU) Copán Alvarez, Frederik Oldenberg 
(talkSPORT) Alex Crook, Alan McLoughlin 

10:15 AM- Tottenham Hotspur vs. Southampton (NBCSN) Jon Champion, Andy Townsend
(TELE) Sammy Sadovnik, Carlos Hermosillo 
(talkSPORT) John Anderson, Jason Euell

12:30 PM- Manchester City vs. Liverpool (NBC) Arlo White, Lee Dixon, Graeme Le Saux
(World Feed) Peter Drury, Jim Beglin
(TELE) Andrés Cantor, Manuel Sol 
(talkSPORT) Phil Blacker, Daniel Gabbidon

Friday, March 17, 2017

2017 Women's NIT (WNIT) 2nd Round Schedule


No rest for the weary. The WNIT moves immediately into the second round this weekend. Additional streams will be added once they are finalized. 

Saturday, March 18
2 PM- Wright State at Michigan (MGOBlue TV) No commentary

$- 4 PM- South Dakota at Iowa (BTN+) Rob Brooks, Jamie Cavey Lang

4 PM- Washington State at Wyoming (MW Net) Reece Monaco, Margie McDonald 

Sunday, March 19
$- 2 PM- St. Louis at Indiana (BTN+) Greg Murray

2 PM- Harvard at St. John's (ESPN3) Ralph Bednarczyk, Sky Lindsey

2 PM- Villanova at Drexel (Drexel Dragons TV) Ari Bluestein

2 PM- Virginia at James Madison (Madizone HD SN) Curt Dudley, Ryan Rutherford

2 PM- Navy at Virginia Tech (HokieVision Live) Andrew Allegretta 

$- 2 PM- Fordham at Penn State (BTN+) Jerry Fisher

3 PM- Colorado at South Dakota State (Midco SN) Tom Nieman, Brad Newitt

3 PM- Little Rock at Alabama (Rolltide.com) Roger Hoover, Tyler Williams

3 PM- Wake Forest at Middle Tennessee (CUSA.TV) Dick Palmer, Duane Hickey

4 PM- UC Davis at Colorado State (MW Net) Matt Wozniak

5 PM- UCF at Georgia Tech 

$- 5 PM- Grambling State at Tulane (Tulane All-Access) Gus Kattengell

Monday, March 20
8 PM- Abilene Christian at SMU (PonyUp TV) Scott Garner, Travis Chamblee

$- Subscription Stream