Saturday, March 31, 2018

2017-18 Ligue 1 Matchday 31 TV Schedule


Saturday, March 31
11 AM- Dijon FCO vs. Olympique de Marseille
beIN4: Armel Tanguy

Sunday, April 1
8:45 AM- EA Guingamp vs. FC Bordeaux
beIN4: Ian Holyman

10:45 AM- FC Nantes vs. AS Saint-Etienne
beIN6: Andy Scott

10:45 AM- SM Caen vs. Montpellier HSC
beIN7: No commentary

10:45 AM- Troyes AC vs. OGC Nice
beIN8: No commentary 

2:45 PM- Olympique Lyonnais vs. Toulouse FC
beIN4: Robbie Thomson 

Wednesday, April 4
12:30 PM- Stade Rennais FC vs. AS Monaco FC
beIN7: Ian Holyman

2017-18 La Liga Matchday 30 TV & Streaming Schedule


Saturday, March 31
6:45 AM- Girona FC vs. Levante UD
beIN5: Lucas Brown

10:05 AM- Athletic Bilbao vs. Celta de Vigo
beIN ñNacho García, Fernando Cevallos
beIN ñ- SAP: Paul Giblin

12:20 PM- UD Las Palmas vs. Real Madrid
beIN: Andres Cordero, Matteo Bonetti
beIN ñJorge Ottati, Pablo Mariño
World Feed: Simon Hanley, Duncan McMath

2:35 PM- Sevilla vs. FC Barcelona
beIN: Phil Schoen, Ray Hudson 
beIN ñJosé Hernández, Jaime Macías Alarcón
World Feed: Simon Hanley, Graham Hunter 

Sunday, April 1
5:45 AM- Espanyol vs. Deportivo Alavés
beIN4: Paul Giblin

10:05 AM- CD Leganés vs. Valencia CF
beIN: Phil Schoen, Ray Hudson 
beIN ñJosé Bauz, Pablo Mariño
beIN5: Paul Giblin

12:20 PM- SD Eibar vs. Real Sociedad
beIN ñ: Jorge Ottati, Fernando Cevallos
beIN ñ- SAP: David Gladwell

12:20 PM- Málaga CF vs. Villarreal CF
beIN5: Lucas Brown

2:35 PM- Atlético Madrid vs. Deportivo de la Coruña
beIN: Phil Schoen, Ray Hudson
beIN ñJosé Hernández, Jaime Macías Alarcón
World Feed: Duncan Bishop

Monday, April 2
2:50 PM- Getafe CF vs. Real Betis
beIN: Lucas Brown
beIN ñ: Jorge Ottati, Jaime Macías Alarcón

2017-18 Italian Serie A Matchday 30 TV & Streaming Schedule


Saturday, March 31
6:15 AM- Bologna FC 1909 vs. AS Roma
beIN4: Owen Neilson, Richard Whittle

8:55 AM- Multi-Calcio
beIN: Andres Cordero, Matteo Bonetti

8:55 AM- Genoa CFC vs. SPAL 2013
beIN5: Giacomo Margutti

8:55 AM- FC Internazionale Milano vs. Hellas Verona FC
beIN6: Marco Palmieri

8:55 AM- SS Lazio vs. Benevento Calcio
beIN7: Andrew Pickering

8:55 AM- ACF Fiorentina vs. FC Crotone
beIN8: Vieri Capretta

8:55 AM- Atalanta BC vs. Udinese Calcio
beIN9: Thomas Lawrence

8:55 AM- Cagliari Calcio vs. Torino FC
beIN10: Giovanni Bargna

11:45 AM- AC ChievoVerona vs. UC Sampdoria
beIN5: Owen Neilson

11:45 AM- US Sassuolo vs. SSC Napoli
beIN6: Sheridan Bird

2:30 PM- Juventus FC vs. AC Milan
beIN4, 5: Richard Whittle, Paul Visca

2017-18 Premier League Matchday 32 TV & Streaming Schedule


Saturday, March 31
7:30 AM- Crystal Palace vs. Liverpool
NBCSN: Jon Champion, Clive Allen
UNI: Sammy Sadovnik, Carlos Hermosillo
talkSPORT/tuneIN: Richard Connelly, Paul Mortimier

10 AM- Manchester United vs. Swansea City
NBCSN: Jim Proudfoot, Matt Holland
UNI: Sammy Sadovnik, Manuel Sol
talkSPORT/tuneIN: Adam Bridge, Sam Parkin

10 AM- West Ham United vs. Southampton
NBCS GoldJonathan Beck, Andy Walker
TELE DEPORTES EN VIVOAlejandro Pérez
talkSPORT/tuneIN: Adam Inker

10 AM- Brighton & Hove Albion vs. Leicester City
NBCS Gold: Gary Taphouse, Keith Andrews
talkSPORT/tuneIN: Andrew Self

10 AM- Newcastle United vs. Huddersfield Town
NBCS Gold: Ian Crocker, Iain Dowie
talkSPORT/tuneIN: Russell Hargreaves

10 AM- Watford vs. AFC Bournemouth 
NBCS Gold: Tony Jones, Tony Gale
talkSPORT/tuneIN: Ian St. Peters

10 AM- West Bromwich Albion vs. Burnley
NBCS Gold: David Stowell, Danny Higginbotham
talkSPORT/tuneIN: Matt Davies

12:30 PM- Everton vs. Manchester City
NBC: Arlo White, Lee Dixon
World Feed: Peter Drury, Jim Beglin
UNIAndrés Cantor, Manuel Sol
talkSPORT/tuneIN: Ian Williams, Steve Simonsen

Sunday, April 1
8:30 AM- Arsenal vs. Stoke City
NBCSN: Jon Champion, Andy Townsend
UNI: Sammy Sadovnik, Eduardo Biscayart
talkSPORT/tuneIN: Alex Crook, Rufus Brevett

11 AM- Chelsea vs. Tottenham Hotspur
NBCSN: Arlo White, Lee Dixon, Graeme le Saux
TELEAndrés Cantor, Manuel Sol
World Feed: Peter Drury, Jim Beglin
talkSPORT/tuneIN: John Anderson, Kevin Watson

2017-18 Bundesliga Matchday 28 TV & Streaming Schedule


Saturday, March 31
9:20 AM- The Conference
Amazon: Toby Gilles

9:30 AM- FC Schalke 04 vs. SC Freiburg
World FeedFS Match Pass: Kevin Hatchard
FS1: Mark Rogondino, Cobi Jones
FXDEPErnesto Amador, Elmur Souza
Amazon: David Windsor

9:30 AM- Bayer 04 Leverkusen vs. FC Augsburg
FS2: Rob Daly, Sean Dundee
Amazon: Ian Williams

9:30 AM- Hannover 96 vs. RB Leipzig
FSP: Dan O'Hagan
UDNAldo Farias, Daniel Nohra Zakia, Pável Pardo
Amazon: Dan Wheeler

9:30 AM- TSG 1899 Hoffenheim vs. 1. FC Köln
World FeedFS Match PassGarry Preston
Amazon: Michael McCann

9:30 AM- VfB Stuttgart vs. Hamburger SV
World FeedFS Match Pass: Chris Sharples
Amazon: Elliot Richardson

12:30 PM- Bayern Munich vs. Borussia Dortmund 
World FeedFS Match Pass: Phil Bonney, Thomas Hitzlsperger
FOX: Keith Costigan, Ian Joy
FXDEPJohn Laguna, Mariano Trujillo, Rodolfo Landeros
Amazon: Toby Gilles

2:30 PM- Hertha BSC Berlin vs. VfL Wolfsburg
FS2: Trevor Harris, Bjarne Goldbæk
Amazon: Jon Howick

Sunday, April 1
9:30 AM- SV Werder Bremen vs. Eintracht Frankfurt
World FeedFS Match PassTrevor Harris, Bjarne Goldbæk
FS1: Mark Rogondino, Ian Joy
UDNXavi Sol, Carlos Pavón
Amazon: Joe Shennan

12 PM- 1. FSV Mainz 05 vs. Borussia Mönchengladbach
World Feed, FS Match Pass: Phil Bonney, Lars Leese
FS1: Keith Costigan, Stu Holden
UDNDaniel Nohra Zakia, Pável Pardo, Hristo Stoichkov
Amazon: Jon Howick 

2018 Indoor Football League (IFL) Week 6 Streaming Schedule


Friday, March 30
8 PM- Iowa Barnstormers at Nebraska Danger 
YouTube: Brad Fossberg

Saturday, March 31
9:05 PM- Cedar Rapids Titans at Arizona Rattlers
YouTube: Chris Ellis, Dale Hellestrae

Friday, March 30, 2018

2018 MLS Matchday 5 TV & National Radio Schedule


Friday, March 30
8 PM- Toronto FC vs. Real Salt Lake
KMYU: David James, Brian Dunseth
TSN 1, 5: Luke Wileman, Steven Caldwell, Kristian Jack
SiriusXM FC: Gareth Wheeler, Terry Dunfield

Saturday, March 31
1 PM- Orlando City SC vs. New York Red Bulls 
UniMás- SAP/TwitterRamsés Sandoval, Nicolas Cantor
UniMás/UDNPaco Villa, Diego Balado, Pável Pardo, Nathalie Juárez

3 PM- LA Galaxy vs. Los Angeles Football Club
FOX, FS SiriusXM: John Strong, Stu Holden, Katie Witham
FXDEPJohn Laguna, Mariano Trujillo, Rodolfo Landeros, Jaime Motta, Joanna Zanella
FS Match Pass: Dan Roebuck, Matt Jackson
SiriusXM FC: Joe Tutino, Dan Kennedy

3 PM- Columbus Crew SC vs. Vancouver Whitecaps FC
CTV/TSN 4, 5: Peter Schaad, Nick Dasovic
WWHO/SPEC OH/BCSN2: Neil Sika, Dwight Burgess, Clay Hall

6 PM- Chicago Fire vs. Portland Timbers 
KPTV: Jake Zivin, Ross Smith
MLS LIVE: Dan Kelly, Frank Klopas, Paul Tenorio
SiriusXM FC: Keith Blyer, Brett Jacobs

8 PM- Minnesota United FC vs. Atlanta United FC
FS NO+: Callum Williams, Kyndra de St. Aubin
FS SO: Kevin Egan, Dan Gargan, Jillian Sakovits

8 PM- San Jose Earthquakes vs. New York City FC
ESPN2, TSN2: Adrian Healey, Taylor Twellman
ESPN DEP+Richard Méndez, Hérculez Gómez
SiriusXM FC: Ted Ramey, Joe Cannon

8:30 PM- Houston Dynamo vs. New England Revolution
WSBK: Brad Feldman, Paul Mariner
KUBE: Glenn Davis, Eddie Robinson, Cindy Burbano

8:30 PM- Sporting Kansas City vs. D.C. United
NewsChannel 8: Dave Johnson, Devon McTavish, Naoko Funayama
FS KC+/FS MW+: Nate Bukaty, Matt Lawrence, Carter Augustine

9 PM- Colorado Rapids vs. Philadelphia Union 
Live Well: JP Dellacamera, Tommy Smyth
ALT: Richard Fleming, Marcelo Balboa

10 PM- Seattle Sounders FC vs. Montreal Impact 
KZJO/YouTube TV: Keith Costigan, Kasey Keller, Steve Zakuani
SiriusXM FC: Matt Johnson, Wade Webber

Thursday, March 29, 2018

2018 Women's NIT (WNIT) Championship TV Schedule


Saturday, March 31
3 PM- Virginia Tech at Indiana (CBSSN) Thad Anderson, Angela Beck

2018 NCAA MBB Tournament Final Four & Championship TV & National Radio Schedule


Saturday, March 31
6 PM- Loyola-Chicago vs. Michigan
(TBS) Jim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson 

(VR) Spero Dedes, Steve Smith

(TNT- Michigan TeamCast) Matt Park, Jay Feely, Sanjay Gupta

(truTV- Loyola TeamCastJeff Hagedorn, Jerry Harkness, Shams Charania

(ESPN International) Sean McDonough, Dick Vitale

(Westwood One) Kevin Kugler, John Thompson, Clark Kellogg, Jim Gray

8:30 PM- Kansas vs. Villanova
(TBSJim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson 

(VRSpero Dedes, Steve Smith

(TNT- Kansas TeamCast) Dave Armstrong, Scot Pollard, Rob Riggle 

(truTV- Villanova TeamCastScott Graham, Randy Foye, Kacie McDonnell 

(ESPN International) Sean McDonough, Jay Bilas

(Westwood OneKevin Kugler, John Thompson, Clark Kellogg, Jim Gray

Monday, April 2
9 PM- Michigan vs. Villanova
(TBSJim Nantz, Bill Raftery, Grant Hill, Tracy Wolfson 

(VRSpero Dedes, Steve Smith

(TNT- Michigan TeamCastMatt Park, Jay Feely, Sanjay Gupta

(truTV- Villanova TeamCastScott Graham, Randy Foye, Kacie McDonnell

(ESPN International) Sean McDonough, Dick Vitale

(Westwood OneKevin Kugler, John Thompson, Clark Kellogg, Jim Gray

2018 CollegeInsider.com Postseason Tournament (CiT) Championship TV Schedule


Friday, March 30
7 PM- UIC at Northern Colorado (CBSSN) Dave Popkin, Kyle Macy, Kevaney Martin

Wednesday, March 28, 2018

2018 NWSL Matchday 2 TV & Streaming Schedule


Friday, March 30
8 PM- Houston Dash vs. Utah Royals FC
go90: Tyler Terens, Lori Lindsey
KMYU- SDD @ 9 PM MDT: Greg Wrubell, Carla Haslem

Saturday, March 31
3 PM- North Carolina Courage vs. Sky Blue FC
go90: Brendan Gulick, Lori Lindsey
WRAL-DT2James Alverson, Jason Garey

3:30 PM- Washington Spirit vs. Orlando Pride
LIFE: Jenn Hildreth, Aly Wagner, Dalen Cuff

8:15 PM- Chicago Red Stars vs. Portland Thorns FC
go90: Brendan Gulick, Lori Lindsey

2018 USL Matchday 3 Streaming Schedule


Wednesday, March 28
8 PM- OKC Energy vs. Orange County SC
YouTube: Tyler Terens, Lori Lindsey

10 PM- Seattle Sounders FC 2 vs. Fresno FC
YouTube: Andrew Harvey, James Riley, Dave Clark

Saturday, March 31
1 PM- New York Red Bulls II vs. Charleston Battery
YouTube: Jonathan Yardley, Hunter Freeman

2 PM- Bethlehem Steel FC vs. Nashville SC
YouTube: Tyler Terens, Bruce Silverman

3 PM- Louisville City FC vs. Tampa Bay Rowdies
YouTube: Mike Watts, Matt Stubbington

3 PM- Real Monarchs SLC vs. Portland Timbers 2
YouTube: Landon Southwick, Chad Barrett

4 PM- Tulsa Roughnecks vs. Orange County SC
YouTube: Jeremie Poplin, David Saunders

5 PM- Richmond Kickers vs. North Carolina FC
YouTube: John Emmett, Ronnie Pascale

5 PM- St. Louis FC vs. Colorado Springs Switchbacks
YouTube: Dave LaMont, George Metellus

6:30 PM- LA Galaxy II vs. San Antonio FC
YouTube: Joe Tutino

7 PM- Charlotte Independence vs. Atlanta United 2
YouTube: Drew Fellios, Bruce Silverman

7 PM- Indy Eleven vs. FC Cincinnati
YouTube: Greg Rakestraw, Brad Hauter

7 PM- Pittsburgh Riverhounds vs. Penn FC
YouTube: Matt Gajtka, Paul Child

7 PM- Reno 1868 FC vs. Phoenix Rising FC
YouTube: Alex Margulies, Colin Tabor

8:30 PM- Rio Grande Valley FC Toros vs. Sacramento Republic FC
YouTube: Chris Wittyngham, George Metellus

10 PM- Fresno FC vs. OKC Energy FC
YouTube: Mike Watts, Matt Stubbington

11 PM- Las Vegas Lights vs. Swope Park Rangers
YouTube: Drew Fellios, Bruce Silverman

2018 NCAA WBB Tournament Final Four & Championship TV & National Radio Schedule


TV commentators: Adam Amin, Kara Lawson, Rebecca Lobo, Holly Rowe
Westwood One commentators: John Sadak, Debbie Antonelli, Krista Blunk

Friday, March 30
Both games on ESPN2
7 PM- Connecticut vs. Notre Dame

9:30 PM- Mississippi State vs. Louisville

Sunday, April 1
Championship on ESPN
6 PM- Mississippi State vs. Notre Dame



Tuesday, March 27, 2018

2018 CollegeInsider.com Postseason Tournament (CiT) Semifinal TV Schedule


Wednesday, March 28
7 PM- UIC at Liberty (CBSSN) Matt Harmon, Dave Calloway

9 PM- Sam Houston State at Northern Colorado (CBSSN) Dave Popkin, Kyle Macy

Monday, March 26, 2018

2017-18 NHL Week 26 National TV Schedule


Monday, March 26
7:30 PM- Washington Capitals at New York Rangers (NBCSN) John Forslund, Joe Micheletti

Tuesday, March 27
7:30 PM- Pittsburgh Penguins at Detroit Red Wings (NHL) Ken Daniels, Mickey Redmond 

8 PM- San Jose Sharks at St. Louis Blues (NHL- PITT & DET) John Kelly, Darren Pang, Bernie Federko

Wednesday, March 28
8 PM- New York Rangers at Washington Capitals (NBCSN) John Forslund, Mike Milbury, Pierre McGuire

Thursday, March 29
8 PM- Dallas Stars at Minnesota Wild (NBCSN) Dave Goucher, Joe Micheletti

Friday, March 30
7 PM- Tampa Bay Lightning at New York Rangers (NHL) Sam Rosen, Joe Micheletti

Saturday, March 31
7 PM- Montreal Canadiens at Pittsburgh Penguins (NHL) Paul Romanuk, Garry Galley, Christine Simpson

7 PM- Winnpieg Jets at Toronto Maple Leafs (NHL- PITTJim Hughson, Craig Simpson, Kyle Bukauskas

Sunday, April 1
12:30 PM- Boston Bruins at Philadelphia Flyers (NBC) Mike Emrick, Eddie Olczyk, Pierre McGuire

7:30 PM- Washington Capitals at Pittsburgh Penguins (NBCSN) John Forslund, Joe Micheletti

2017-18 NBA Week 24 National TV & Radio Schedule


Monday, March 26
7 PM- Denver Nuggets at Philadelphia 76ers (NBAtv) Marc Zumoff, Alaa Abdelnaby

10 PM- Boston Celtics at Phoenix Suns (NBAtv) Kevin Ray, Eddie Johnson

Tuesday, March 27
8 PM- Cleveland Cavaliers at Miami Heat (TNT) Greg Anthony, Richard Hamilton, Kevin McHale, Caron Butler 

10:30 PM- Milwaukee Bucks at Los Angeles Clippers (TNT) Brent Barry, Nate Robinson, Derek Fisher, Dennis Scott 

Wednesday, March 28
7 PM- Cleveland Cavaliers at Charlotte Hornets (NBAtv) Eric Collins, Dell Curry, Stephanie Ready 

9:30 PM- Boston Celtics at Utah Jazz (ESPN) Dave Pasch, Jeff Van Gundy 

Thursday, March 29
8 PM- Oklahoma City Thunder at San Antonio Spurs (TNT) Kevin Harlan, Reggie Miller, David Aldridge 
(ESPN Radio) Sean Kelly, PJ Carlesimo 

10:30 PM- Milwaukee Bucks at Golden State Warriors (TNT) Marv Albert, Brent Barry, Kristen Ledlow

Friday, March 30
8 PM- New Orleans Pelicans at Cleveland Cavaliers (ESPN) Mark Jones, Doris Burke, Adam Schefter

10:30 PM- Los Angeles Clippers at Portland Trail Blazers (ESPN) Dave Pasch, Jon Barry, Lisa Salters 

Saturday, March 31
3 PM- Charlotte Hornets at Washington Wizards (NBAtv) Steve Buckhantz, Drew Gooden

7:30 PM- Toronto Raptors at Boston Celtics (NBAtv) Mike Gorman, Tom Heinsohn, Chris Mannix

Sunday, April 1
1 PM- Philadelphia 76ers at Charlotte Hornets (NBAtv) Eric Collins, Dell Curry, Stephanie Ready

3:30 PM- Houston Rockets at San Antonio Spurs (ABC) Mike Breen, Jeff Van Gundy, Mark Jackson, Doris Burke  
(ESPN Radio) Marc Kestecher, Jon Barry

6 PM- Oklahoma City Thunder at New Orleans Pelicans (NBAtv) Joel Meyers, David Wesley

9:30 PM- Sacramento Kings at Los Angeles Lakers (NBAtv) Bill MacDonald, Stu Lantz

2018 Major League Baseball Week 1 National TV & Radio Schedule


Thursday, March 29
12:30 PM- Chicago Cubs at Miami Marlins (ESPN) Karl Ravech, Eduardo Pérez, Tim Kurkjian
(ESPNDEPErnesto Jerez, Luis Alfredo Álvarez

3:30 PM- Houston Astros at Texas Rangers (ESPN) Jon Sciambi, Rick Sutcliffe
(ESPNDEPGuillermo Celis, Fernando Álvarez

7 PM- San Francisco Giants at Los Angeles Dodgers (ESPN) Matt Vasgersian, Alex Rodriguez, Jessica Mendoza, Buster Olney
(ESPNDEP) Ernesto Jerez, Luis Alfredo Álvarez
(ESPN Radio) Roxy Bernstein, Chris Singleton
(ESPNDEP RADIO) Renato Bermudez, José Francisco Rivera, Orlando Hernandez

10 PM- Cleveland Indians at Seattle Mariners (ESPN) Dave Flemming, David Ross
(ESPNDEPGuillermo Celis, Fernando Álvarez

Friday, March 30
1 PM- Pittsburgh Pirates at Detroit Tigers (MLB) Mario Impemba, Rod Allen, Kirsten Keith

7 PM- New York Yankees at Toronto Blue Jays (MLB) Bob Costas, Jim Kaat, Tom Verducci

7 PM- Boston Red Sox at Tampa Bay Rays (MLB) Dave O'Brien, Jerry Remy, Guerin Austin

Saturday, March 31
1 PM- St. Louis Cardinals at New York Mets (MLB) Gary Cohen, Ron Darling, Keith Hernandez, Steve Gelbs

1 PM- Pittsburgh Pirates at Detroit Tigers (MLB) Game PPD- Weather

4 PM- Houston Astros at Texas Rangers (FS1) Joe Buck, John Smoltz, Ken Rosenthal

6 PM- Boston Red Sox at Tampa Bay Rays (MLBDave O'Brien, Jerry Remy, Guerin Austin

8:30 PM- Milwaukee Brewers at San Diego Padres (FS1) Don Orsillo, Eric Karros
(FXDEP) Rolando Nichols, Jaime Motta, Francisco X. Rivera

Sunday, April 1
1 PM- St. Louis Cardinals at New York Mets (ESPNKarl Ravech, Eduardo Pérez, Tim Kurkjian
(ESPNDEPFernando Álvarez, Luis Alfredo Álvarez

4 PM- Los Angeles Angels at Oakland Athletics (MLB) Victor Rojas, Mark Gubicza, Alex Curry

4 PM- Cleveland Indians at Seattle Mariners (MLB) Dave Sims, Mike Blowers, Jen Mueller

8:30 PM- San Francisco Giants at Los Angeles Dodgers (ESPNMatt Vasgersian, Alex Rodriguez, Jessica Mendoza, Buster Olney
(ESPNDEPErnesto Jerez, Luis Alfredo Álvarez
(ESPN Radio) Jon Sciambi, Chris Singleton
(ESPNDEP RADIORenato Bermudez, José Francisco Rivera, Orlando Hernandez

2018 National Invitation Tournament (NIT) Semifinals & Championship TV & National Radio schedule


ESPN (Tues)/ESPN 2 (Thurs) commentators: Bob Wischusen, Fran Fraschilla, Kris Budden
Westwood One commentators: Lance Medow, Kelly Tripucka

Tuesday, March 27
7 PM- Utah vs. Western Kentucky 

9:30 PM- Penn State vs. Mississippi State

Thursday, March 29
7 PM- Championship: Utah vs. Penn State 

2018 Women's NIT (WNIT) Semifinal Schedule


Wednesday, March 28
7 PM- Virginia Tech at West Virginia (Mountaineer All-Access) Dan Zangrilli, Ayana Dunning

$- 7 PM- TCU at Indiana (BTN+, FloHoops) Greg Murray

2018 Women's Basketball Invitational (WBI) Championship


Thursday, March 29
8 PM- Yale at Central Arkansas (UCA Ch. 6, Southland DN) Brett Stineman, Dylan McLemore

Sunday, March 25, 2018

2018 NBA G League Playoffs 1st Round TV & Streaming Schedule


This year’s postseason comes with a new four-round, 12-team format. The playoffs will begin with three single-elimination rounds. The top two seeds in each conference receive a bye to the second round. Below is the breakdown. 

1st Round: 3 vs. 6 and 4 vs. 5 in the first round for each conference

 Quarterfinals/Conference Semifinals: 1 vs. 4/5 and 2 vs. 3/6 

Semifinals/Conference Finals: Winners of the second round 

G League Finals: The conference finals winners in a best-of-3 series

Broadcasters are always subject to change. Here is your first round schedule. 

 Friday, March 30
7 PM- East 1st Round: Grand Rapids Drive at Raptors 905 (FacebookMeghan McPeak, Gareth Wheeler, Akil Augustine

8 PM- West 1st Round: Texas Legends at Rio Grande Valley Vipers (Twitch) Scott Harrison, Jake Berry

Saturday, March 31
3 PM- East 1st Round: Lakeland Magic at Erie Bayhawks (ESPNewsChris "Red" Hughes, Alex Womer

5:15 PM- West 1st Round: South Bay Lakers at Oklahoma City Blue (ESPNewsEd Murray, Chris Prince

BYES:
Westchester Knicks

Fort Wayne Mad Ants

Austin Spurs

Reno Big Horns

Saturday, March 24, 2018

2018 College Basketball Invitational (CBI) Championship Series Schedule


All games will be aired live on ESPNU.
Commentators: Roy Philpott, Jason Capel

Monday, March 26
10 PM- North Texas at San Francisco 

Wednesday, March 28
8:30 PM- San Francisco at North Texas

Friday, March 30 (if necessary) 
7 PM- San Francisco at North Texas

2018 Women's NIT (WNIT) Quarterfinal Schedule


Sunday, March 25
$- 2 PM- UC Davis at Indiana (BTN+, FloHoops) Greg Murray

2 PM- Alabama at Virginia Tech (ACC Extra) Andrew Allegretta

4 PM- St. John's at West Virginia (Mountaineer All-Access) Dan Zangrilli, Ayana Dunning

7 PM- TCU at South Dakota (Midco SN) Jay Elsen, Kelly Stewart, Elaina Lanson 
(GoYotes) John Thayer

Friday, March 23, 2018

2018 College Basketball Invitational (CBI) Semifinal Schedule


Wednesday, March 21
8 PM- Jacksonville State at North Texas (ESPN3) John Liddle, Kyle Youmans

Thursday, March 22
10 PM- Campbell at San Francisco (TheW.tv) Pat Olsen, Jim Brovelli

2018 MLS Matchday 4 TV & National Radio Schedule


Saturday, March 24
1:30 PM- New England Revolution vs. New York City FC
YES: Joe Tolleson, Ian Joy 
NBCS BOSSiriusXM FC: Brad Feldman, Paul Mariner, Naoko Funayama

3:30 PM- FC Dallas vs. Portland Timbers FC
UniMás-SAP, TwitterRamsés Sandoval, Pável Pardo
UniMás, UDN: Paco Villa, Diego Balado, Nicolas Cantor
SiriusXM FC: Steve Davis

6 PM- Columbus Crew SC vs. DC United
NewsChannel 8: Dave Johnson, Devon McTavish, Lindsay Simpson
WWHO/SPEC OH/BCSN2: Neil Sika, Dwight Burgess, Alex Stec

7 PM- New York Red Bulls vs. Minnesota United FC
FS Go: Callum Williams, Kyndra de St. Aubin
MSG2: Jonathan Yardley, Shep Messing, Michelle Gingras
SiriusXM FC: Matt Harmon, Steve Jolley

9 PM- Colorado Rapids vs. Sporting Kansas City 
FS KC/MW+: Nate Bukaty, Matt Lawrence
ALT: Richard Fleming, Marcelo Balboa

10 PM- Vancouver Whitecaps FC vs. LA Galaxy
SPEC LA: Joe Tutino, Cobi Jones 
TSN1: Luke Wileman, Steven Caldwell, Kristian Jack
SiriusXM FCPeter Schaad, Paul Dolan