Thursday, May 31, 2018

2018 NCAA Baseball Regional TV & Streaming Schedule


Hopefully ESPN will release a release with the missing broadcasters today, but here's the regional schedule. Be sure to check back for additional TV info for Saturday, Sunday, and Monday as I'll update them when it's finalized.

ATHENS REGIONAL 
Broadcasters: Mike Morgan, Greg Swindell

Friday, June 1
2 PM- Duke vs. Troy (ESPN3)

Saturday, June 2
Noon- Georgia vs. Campbell (SEC)

4 PM- Duke vs. Campbell (ESPN3)

Sunday, June 3
Noon- Troy vs. Georgia (ESPNU)

6 PM- Duke vs. Troy (ESPN3)

Monday, June 4
1 PM- Georgia vs. Duke (ESPNU)

5 PM- Georgia vs. Duke (ESPN2)

AUSTIN REGIONAL 
Broadcasters: Tom Hart, Kyle Peterson

Friday, June 1
5 PM- Indiana vs. Texas A&M (ESPN2)

9 PM- Texas vs. Texas Southern (LHN

Saturday, June 2
2:30 PM- Indiana vs. Texas Southern (ESPN3)

7 PM- Texas vs. Texas A&M (ESPN2)

Sunday, June 3
3 PM- Indiana vs. Texas A&M (ESPN2)

9 PM- Texas vs. Indiana (LHN)

Monday, June 4
7 PM {if necessary}- 

CHAPEL HILL REGIONAL
Broadcasters: Brett Dolan, Scott Pose 

Friday, June 1
2 PM- North Carolina vs. North Carolina A&T (ESPN3)

7 PM- Purdue vs. Houston (ESPN3

Saturday, June 2
1 PM- North Carolina A&T vs. Purdue  (ESPN3)

6 PM- North Carolina vs. Houston (ESPN3)

Sunday, June 3
1 PM- Purdue vs. Houston (ESPN3)

6 PM- North Carolina vs. Houston (ESPN3)

Monday, June 4
4 PM {if necessary}- 

CLEMSON REGIONAL 
Broadcasters: Taylor Zarzour, Chris Burke

Friday, June 1
Noon- Vanderbilt vs. St. John's (SEC)

6 PM- Clemson vs. Morehead State (ESPN3

Saturday, June 2
1 PM- St. John's vs. Morehead State (ESPN3)

7 PM- Clemson vs. Vanderbilt (SEC)

Sunday, June 3
Noon- St. John's vs. Clemson (ESPN3)

6 PM- Vanderbilt vs. Clemson (SEC)

Monday, June 4
4 PM {if necessary}-

CONWAY REGIONAL 
Broadcasters: Richard Cross, Jay Powell

Friday, June 1
Noon- UConn vs. Washington (ESPN3)

6 PM- Coastal Carolina vs. LIU Brooklyn (ESPN3

Saturday, June 2
Noon- UConn vs. LIU Brooklyn (ESPN3)

5 PM- Coastal Carolina vs. Washington (ESPN3)

Sunday, June 3
Noon- UConn vs. Coastal Carolina (ESPN3)

6 PM- Washington vs. UConn (ESPN3)

Monday, June 4
1 PM {if necessary}- 

CORVALLIS REGIONAL 
Broadcasters: Anish Shroff, JT Snow 

Friday, June 1
4 PM- LSU vs. San Diego State (ESPNU)

10:30 PM- Oregon State vs. Northwestern State (ESPNU

Saturday, June 2
4 PM- San Diego State vs. Northwestern (ESPN3)

10 PM- LSU vs. Oregon State (ESPN2)

Sunday, June 3
3 PM- LSU vs. Northwestern State (ESPNU)

9 PM- Oregon State vs. LSU (ESPN2)

Monday, June 4
10 PM {if necessary}- 

DeLAND REGIONAL
Broadcasters: Mike Keith, Rusty Ensor

Friday, June 1
1 PM- USF vs. Oklahoma State (ESPN3)

7 PM- Stetson vs. Hartford (ESPN3

Saturday, June 2
1 PM- USF vs. Hartford  (ESPN3)

7 PM- Oklahoma State vs. Stetson (ESPN3)

Sunday, June 3
1 PM- USF vs. Oklahoma State (ESPN3)

7 PM- Stetson vs. Oklahoma State (ESPN3)

Monday, June 4
7 PM {if necessary}- 

FAYETTEVILLE REGIONAL 
Broadcasters: Doug Sherman, John Gregory 

Friday, June 1
3 PM- Arkansas vs. Oral Roberts (ESPN3)

8 PM- Southern Miss vs. Dallas Baptist (ESPN3)

Saturday, June 2
3 PM- Oral Roberts vs. Dallas Baptist (ESPN3)

8 PM- Arkansas vs. Southern Miss (ESPN3)

Sunday, June 3
3 PM- Dallas Baptist vs. Southern Miss (ESPN3)

8 PM- Arkansas vs. Dallas Baptist (ESPN3)

Monday, June 4
7:30 PM {if necessary}-

GAINESVILLE REGIONAL 
Broadcasters: Steve Lenox, Nick Belmonte 

Friday, June 1
1 PM- Florida vs. Columbia (ESPN3)

6:30 PM- Jacksonville vs. FAU (ESPN3

Saturday, June 2
4 PM- Columbia vs. FAU  (ESPN3)

7 PM- Florida vs. Jacksonville (ESPN3)

Sunday, June 3
1 PM- FAU vs. Jacksonville (ESPN3)

Monday, June 4
5:45 PM- Miami-FL vs. FAU (SEC)

9:45 PM- Miami-FL vs. FAU (ESPN2)

GREENVILLE REGIONAL 
Broadcasters: Mike Couzens, Lance Cormier

Friday, June 1
2 PM- South Carolina vs. Ohio State (ESPN2)

7 PM- ECU vs. UNCW (ESPN3

Saturday, June 2
Noon- Ohio State vs. UNCW (ESPNU)

5 PM- South Carolina vs. ECU (ESPN3)

Sunday, June 3
Noon- UNCW vs. ECU (ESPN3)

Monday, June 4
1 PM- South Carolina vs. UNCW (ESPN3)

7 PM {if necessary}- 

LUBBOCK REGIONAL
Broadcasters: Lowell Galindo, Keith Moreland

Friday, June 1
2 PM- Texas Tech vs. New Mexico State (ESPN3)

7 PM- Louisville vs. Kent State (ESPN3

Saturday, June 2
3 PM- New Mexico State vs. Kent State (ESPN3)

8 PM- Texas Tech vs. Louisville (ESPNU)

Sunday, June 3
3 PM- Kent State vs. Louisville (ESPN3)

7 PM- Texas Tech vs. Louisville (ESPN3)

Monday, June 4
7 PM {if necessary}- 

MINNEAPOLIS REGIONAL 
Broadcasters: Clay Matvick, Danan Hughes 

Friday, June 1
2 PM- UCLA vs. Gonzaga (ESPN3)

8 PM- Minnesota vs. Canisius (ESPN3

Saturday, June 2
2 PM- Gonzaga vs. Canisius (ESPN3)

8 PM- Minnesota vs. UCLA (ESPN3)

Sunday, June 3
3 PM- Gonzaga vs. UCLA (ESPN3)

7 PM- Minnesota vs. UCLA (ESPN3)

Monday, June 4
7 PM {if necessary}- 

OXFORD REGIONAL 
Broadcasters: Sam Ravech, Ben McDonald

Saturday, June 2
Noon- Tennessee Tech vs. Missouri State (ESPN3)

6:30 PM- Ole Miss vs. St. Louis (ESPN3

Sunday, June 3
Noon- Missouri State vs. St. Louis (ESPN3)

5:45 PM- Tennessee Tech vs. Ole Miss (ESPN3)

9:55 PM- Missouri State vs. Tennessee Tech (ESPN3)

Monday, June 4
Noon- Ole Miss vs. Tennessee Tech (SEC)

7 PM- Ole Miss vs. Tennessee Tech (ESPNU

RALEIGH REGIONAL
Broadcasters: Jim Barbar, Troy Eklund

Friday, June 1
2 PM- Auburn vs. Northeastern (ESPN3)

7 PM- NC State vs. Army West Point (ESPN3

Saturday, June 2
2 PM- NC State vs. Northeastern (ESPN3)

7 PM- Auburn vs. Army West Point (ESPN3)

Sunday, June 3
2 PM- NC State vs. Army West Point (ESPN3)

7 PM- Auburn vs. NC State (ESPN3)

Monday, June 4
7 PM {if necessary}-

STANFORD REGIONAL 
Broadcasters: Roxy Bernstein, Wes Clements

Friday, June 1
5 PM- Baylor vs. Cal State Fullerton (ESPN3)

10 PM- Stanford vs. Wright State (ESPN2

Saturday, June 2
6 PM- Baylor vs. Wright State (ESPN3)

11 PM- Stanford vs. Cal State Fullerton (ESPNU)

Sunday, June 3
4 PM- Baylor vs. Stanford (ESPN3)

10 PM- Cal State Fullerton vs. Stanford (ESPN3)

Monday, June 4
11 PM {if necessary}- 

TALLAHASSEE REGIONAL 
Broadcasters: Dave Neal, Todd Walker

Friday, June 1
Noon- Mississippi State vs. Oklahoma (ESPNU)

7 PM- Florida State vs. Samford (ESPNU

Saturday, June 2
Noon- Mississippi State vs. Florida State (ESPN2)

5 PM- Oklahoma vs. Samford (ESPNU)

Sunday, June 3
Noon- Mississippi State vs. Samford (ESPN2)

7:30 PM- Oklahoma vs. Mississippi State (ESPNU)

Monday, June 4
1 PM- Oklahoma vs. Mississippi State (ESPN2

2018 WNBA June National TV & Streaming Schedule


Friday, June 1
8 PM- Phoenix Mercury at Minnesota Lynx (ESPN2) Pam Ward, Rebecca Lobo, LaChina Robinson

8 PM- Connecticut Sun at Chicago Sky (ESPN3) Lisa Byington, Stephen Bardo, Patricia Babcock-McGraw

Tuesday, June 5
11 AM- Phoenix Mercury at New York Liberty (Twitter) Ed Cohen, Julianne Viani

Thursday, June 7
10:30 PM- Seattle Storm at Los Angeles Sparks (ESPN2) Ryan Ruocco, LaChina Robinson, Holly Rowe 

Saturday, June 9
2 PM- Minnesota Lynx at Connecticut Sun (NBAtv) Bob Heussler, Sarah Kustok

Tuesday, June 12
8 PM- Phoenix Mercury at Dallas Wings (Twitter) Ron Thulin, Krista Gerlich, Alexa Shaw

10:30 PM- Atlanta Dream at Los Angeles Sparks (NBAtv) Angel Gray, Mary Murphy

Wednesday, June 13
7 PM- Washington Mystics at Connecticut Sun (ESPN2) Ryan Ruocco, Rebecca Lobo, Holly Rowe, Lisa Leslie 

7 PM- Las Vegas Aces at New York Liberty (ESPN3) Ed Cohen, Julianne Viani 

Thursday, June 14
11:30 AM- Indiana Fever at Atlanta Dream (NBAtv) Bob Rathbun, LaChina Robinson, Tabitha Turner 

Friday, June 15
8 PM- Las Vegas Aces at Dallas Wings (NBAtv) Ron Thulin, Raegan Pebley, Alexa Shaw

10 PM- Connecticut Sun at Seattle Storm (NBAtv) Dick Fain, Elise Woodward

Saturday, June 16
8 PM- New York Liberty at Minnesota Lynx (NBAtv

Sunday, June 17
6 PM- Los Angeles Sparks at Chicago Sky (NBAtv)

8 PM- Phoenix Mercury at Las Vegas Aces (NBAtv

Tuesday, June 19
10 PM- Las Vegas Aces at Seattle Storm (Twitter

Friday, June 22
9 PM- Washington Mystics at Chicago Sky (ESPN3

10 PM- New York Liberty at Las Vegas Aces (ESPN2) Pam Ward, Kara Lawson, LaChina Robinson, Katie Douglas 

10 PM- Minnesota Lynx at Phoenix Mercury (ESPN3

10 PM- Indiana Fever at Seattle Storm (ESPN3

Sunday, June 24
4 PM- Seattle Storm at Dallas Wings (NBAtv

6 PM- Minnesota Lynx at Las Vegas Aces (NBAtv

Tuesday, June 26
10:30 PM- Dallas Wings at Los Angeles Sparks (Twitter

Wednesday, June 27
7 PM- Indiana Fever at Chicago Sky (NBAtv

10 PM- Dallas Wings at Las Vegas Aces (NBAtv

Thursday, June 28
7 PM- New York Liberty at Washington Mystics (NBAtv

9 PM- Los Angeles Sparks at Seattle Storm (ESPN2Ryan Ruocco, Rebecca Lobo, Holly Rowe, Chamique Holdsclaw

Friday, June 29
8 PM- Atlanta Dream at Minnesota Lynx (NBAtv

Wednesday, May 30, 2018

2018 MLS Matchday 14 TV & National Radio Schedule


Wednesday, May 30
7:30 PM- New England Revolution vs. Atlanta United FC
FS SO: Kevin Egan, Dan Gargan
NBCS BOSSiriusXM FCBrad Feldman, Paul Mariner, Naoko Funayama

7:30 PM- Philadelphia Union vs. Chicago Fire
ESPN+: Dan Kelly, Frank Klopas
WPHL: JP Dellacamera, Tommy Smyth, Marisa Pilla

9:30 PM- Real Salt Lake vs. Houston Dynamo 
KUBE: Glenn Davis, Eddie Robinson
KMYU: David James, Brian Dunseth, Rebecca Cade

10:30 PM- LA Galaxy vs. FC Dallas
KTXA: Mark Followill, Steve Davis
SPEC SNET: Joe Tutino, Cobi Jones, Megan Reza
SiriusXM FC: Christian Miles

Friday, June 1
9 PM- Colorado Rapids vs. Vancouver Whitecaps FC
TSN 1/3: Peter Schaad, Nick Dasovic 
ALTSiriusXM FCRichard Fleming, Marcelo Balboa, Ally Sturm

Saturday, June 2
5 PM- Portland Timbers vs. LA Galaxy
ESPN2, TSN 3/4/5: Jake Zivin, Alejandro Moreno 
ESPNDEP: Omar Orlando Salazar, Diego Cora
SiriusXM FC: Keith Bleyer, Ross Smith, Brett Jacobs

7:30 PM- Atlanta United FC vs. Philadelphia Union 
WPHL: JP Dellacamera, Tommy Smyth
FS SO: Kevin Egan, Dan Gargan, Jillian Sakovits

7:30 PM- Montreal Impact vs. Houston Dynamo 
KUBE: Glenn Davis, Eddie Robinson

7:30 PM- New England Revolution vs. New York Red Bulls
MSGSteve Cangialosi, Shep Messing
NBCS BOSSiriusXM FCBrad Feldman, Paul Mariner, Naoko Funayama

7:30 PM- New York City FC vs. Orlando City SC
WRDQ: Jeff Radcliffe, Miguel Gallardo
YES: Joe Tolleson, Ian Joy

7:30 PM- Columbus Crew SC vs. Toronto FC
TSN 1/3/4/5: Luke Wileman, Steven Caldwell 
WWHO/SPEC OH/BCSN2: Neil Sika, Dwight Burgess

8 PM- FC Dallas vs. Los Angeles FC
YouTube TV: Max Bretos, Robbie Earle
KTXA: Jonathan Yardley, Steve Davis, Carter Baum

8:30 PM- Chicago Fire vs. San Jose Earthquakes
NBCS CA: Anthony Passarelli, Chris Dangerfield
ESPN+: Dan Kelly, Frank Klopas, Paul Tenorio

9:30 PM- Real Salt Lake vs. Seattle Sounders FC
KZJO: Keith Costigan, Kasey Keller
KMYU: David James, Brian Dunseth, Rebecca Cade
SiriusXM FC: Bill Riley, Jay Nolly

Sunday, June 3
8:30 PM- Sporting Kansas City vs. Minnesota United FC
FS1, TSN5FS Match PassFS SiriusXM: Mark Followill, Warren Barton, Katie Witham
FXDEP: Elmur Souza, Mariano Trujillo
SiriusXM FC: Nate Bukaty, Matt Lawrence, Carter Augustine

2018 NWSL Matchday 10 TV & Streaming Schedule


Wednesday, May 30
10:30 PM- Portland Thorns FC vs. North Carolina Courage
go90: Brendan Gulick, Morgan Conklin

Saturday, June 2
3:30 PM- Washington Spirit vs. Chicago Red Stars
LIFE: Jenn Hildreth, Aly Wagner, Dalen Cuff

7 PM- Sky Blue FC vs. Utah Royals FC
go90: Mike Watts, Yaneash Donaldson
KMYU: Greg Wrubell, Carla Haslam

Sunday, June 3
7 PM- Houston Dash vs. North Carolina Courage
go90: Tyler Terens, Devon Kerr

9 PM- Seattle Reign FC vs. Orlando Pride
go90: Brendan Gulick, Morgan Conklin

Tuesday, May 29, 2018

2018 Major League Baseball Week 10 National TV & Radio Schedule


I'm back. Hopefully I can keep up. With the major soccer seasons and college seasons ending, I now have more time and should be able to do so.

Monday, May 28
1 PM- Houston Astros at New York Yankees (ESPN) Karl Ravech, David Ross, Tim Kurkjian 
(ESPN Radio) Ryan Ruocco, Jim Bowden
(ESPNDEP) Ismael Rocket Valdez, Guillermo Celis

4 PM- Chicago White Sox at Cleveland Indians (ESPN) Adnan Virk, Rick Sutcliffe
(ESPNDEPErnesto Jerez, Ozzie Gillen

7 PM- San Francisco Giants at Colorado Rockies (ESPN) Dave Flemming, Eduardo Pérez
(ESPN Radio) Roxy Bernstein, Chris Singleton 
(ESPNDEPFernando Álvarez, Enrique Rojas

Tuesday, May 29
7 PM- Houston Astros at New York Yankees (MLB) Bob Costas, John Smoltz, Tom Verducci 

7 PM- Washington Nationals at Baltimore Orioles (MLB) Bob Carpenter, F.P. Santangelo, Dan Kolko

Wednesday, May 30
1 PM- St. Louis Cardinals at Milwaukee Brewers (FacebookScott Braun, Jason Motte, Dan Plesac, Jon Paul Morosi

1 PM- Toronto Blue Jays at Boston Red Sox (MLB) Dave O'Brien, Jerry Remy, Jahmai Webster 

1 PM- Chicago White Sox at Cleveland Indians (MLB) Jason Benetti, Steve Stone

3:30 PM- Cincinnati Reds at Arizona Diamondbacks (MLB- JIP @ 4 PM) Jim Day, Chris Welsh, Jeff Piecoro 

6:30 PM- Houston Astros at New York Yankees (ESPN) Jon Sciambi, David Ross, Rick Sutcliffe 

Thursday, May 31
1 PM- Los Angeles Angeles at Detroit Tigers (MLB, Twitter) Mario Impemba, Rod Allen 

3:30 PM- Tampa Bay Rays at Oakland Athletics (MLBDewayne Staats, Doug Waechter, Neil Solondz, Michelle Margaux

7:30 PM- Philadelphia Phillies at Los Angeles Dodgers (MLB) Joe Davis, Orel Hershiser, Nomar Garciaparra, Cole Wright 

8 PM- Boston Red Sox at Houston Astros (MLB) Dave O'Brien, Jerry Remy, Guerin Austin

Friday, June 1
8 PM- Boston Red Sox at Houston Astros (MLB) Todd Kalas, Geoff Blum, Julia Morales

8:30 PM- Los Angeles Dodgers at Colorado Rockies (MLB) Drew Goodman, Jeff Huson, Taylor McGregor

Saturday, June 2
2 PM- Pittsburgh Pirates at St. Louis Cardinals (MLB) Dan McLaughlin, Rick Horton, Jim Hayes

2 PM- Milwaukee Brewers at Chicago White Sox (MLB) Matt Lepay, Bill Schroeder, Craig Coshun

4 PM- Cleveland Indians at Minnesota Twins (FS1) Justin Kutcher, Tom Verducci 

7 PM- Chicago Cubs at New York Mets (FS1/FOX) Joe Davis, John Smoltz, Ken Rosenthal 

7 PM- Boston Red Sox at Houston Astros (FOX) Kevin Burkhardt, A.J. Pierzynski, Jon Paul Morosi
(ESPN RadioSean Kelley, Chris Singleton

7 PM- Los Angeles Dodgers at Colorado Rockies (FOX) Don Orsillo, Eric Karros
(FXDEP) Carlos Alvarez, Jaime Motta 

10 PM- Philadelphia Phillies at San Francisco Giants (MLB) Duane Kuiper, Mike Krukow, Amy Gutierrez

10 PM- Tampa Bay Rays at Seattle Mariners (MLB) Dave Sims, Mile Blowers, Jen Mueller

Sunday, June 3
1 PM- Chicago Cubs at New York Mets (MLB) Gary Cohen, Keith Hernandez, Steve Gelbs

1:30 PM- Washington Nationals at Atlanta Braves (MLB) Bob Carpenter, F.P. Santangelo, Dan Kolko

7:30 PM- Boston Red Sox at Houston Astros (ESPN) Matt Vasgersian, Alex Rodriguez, Jessica Mendoza
(ESPN Radio) Sean Kelley, Chris Singleton 
(ESPNDEP+Ernesto Jerez, Guillermo Celis

2018 USL Matchday 12 Streaming Schedule


Tuesday, May 29
9 PM- Real Monarchs SLC vs. Sacramento Republic FC
ESPN+: Landon Southwick, Chad Barrett

Wednesday, May 30
7 PM- Indy Eleven vs. Charleston Battery 
ESPN+: Greg Rakestraw, Brad Hauter

7 PM- Ottawa Fury FC vs. Toronto FC II
ESPN+: Graeme Ivory, Gordon Smith, Tyler McDonald

7 PM- Pittsburgh Riverhounds FC vs. Nashville SC
ESPN+: Matt Gajaka, Paul Child

8:30 PM- St. Louis FC vs. Phoenix Rising FC
ESPN3: Mike Watts, Devon Kerr

Saturday, June 2
1 PM- New York Red Bulls II vs. FC Cincinnati 
ESPN+: David Gaas, Heath Pearce

7 PM- North Carolina FC vs. Bethlehem Steel FC
ESPN+: Dean Linke, William Hesmer

7 PM- Ottawa Fury FC vs. Charlotte Independence
ESPN+Graeme Ivory, Gordon Smith, Tyler McDonald

7 PM- Richmond Kickers vs. Pittsburgh Riverhounds
ESPN+: John Emmett, Ronnie Pascale 

7:30 PM- Tampa Bay Rowdies vs. Atlanta United FC 2
ESPN+: Drew Fellios, Eddie Rodriguez, Heather Donnelly

8:30 PM- San Antonio FC vs. Portland Timbers 2
ESPN+: Dan Weiss, Lance Key

8:30 PM- Nashville SC vs. Penn FC
ESPN+: John Freeman, Ronnie Woodard

8:30 PM- OKC Energy FC vs. Reno 1868 FC
ESPN+: Brendan Gulick, Devon Kerr

8:30 PM- St. Louis FC vs. Swope Park Rangers
ESPN+: Chris Wittyngham, Gary Bailey

10 PM- Fresno FC vs. Seattle Sounders 2
ESPN+: Mike Watts, Matt Stubbington

10:30 PM- LA Galaxy II vs. Tulsa Roughnecks FC
ESPN+: Christian Miles, Bryan Jordan

11 PM- Las Vegas Lights vs. Colorado Springs Switchbacks FC
ESPN+: Tyler Terens, Devon Kerr

11 PM- Sacramento Republic FC vs. Orange County SC
ESPN+Rob McAllister, Kevin Goldthwaite

Monday, June 4
9 PM- Real Monarchs SLC vs. Rio Grande Valley FC Toros
ESPN+: Landon Southwick, Chad Barrett

Monday, May 28, 2018

2018 NBA Finals National TV & Radio Schedule


CLEVELAND CAVALIERS VS. GOLDEN STATE WARRIORS
ABC broadcasters: Mike Breen, Jeff Van Gundy, Mark Jackson, Doris Burke

ESPNDEP broadcasters: Álvaro Martín, Carlos Morales, Sebastián Martínez Christensen

ESPN Radio broadcasters: Marc Kestecher, Hubie Brown (Gms 1-3), Jon Barry (Gm 4), Ramona Shelburne

ESPN Deportes Radio broadcasters: Kenneth Garay, Sebastián Martínez Christensen, José Francisco Rivera

Game 1: Thursday, May 31- at Oakland- 9 PM

Game 2: Sunday, June 3- at Oakland- 8 PM

Game 3: Wednesday, June 6- at Cleveland- 9 PM

Game 4: Friday, June 8- at Cleveland- 9 PM

Game 5: Monday, June 11- at Oakland- 9 PM

Game 6: Thursday, June 14- at Cleveland- 9 PM

Game 7: Sunday, June 17- at Oakland- 8 PM

2018 NCAA Softball Women's College World Series TV & National Radio Schedule


Thursday, May 31
Noon- Oregon vs. Arizona State (ESPNAdam Amin, Amanda Scarborough, Laura Rutledge

2:30 PM- Oklahoma vs. Washington (ESPNAdam Amin, Amanda Scarborough, Laura Rutledge

7 PM- Florida vs. Georgia (ESPN2Beth Mowins, Jessica Mendoza, Michele Smith, Holly Rowe

9:30 PM- UCLA vs. Florida State (ESPN2Beth Mowins, Jessica Mendoza, Michele Smith, Holly Rowe

Friday, June 1
7 PM- Oregon vs. Washington (ESPNAdam Amin, Amanda Scarborough, Laura Rutledge

9:30 PM- Florida vs. UCLA (ESPNBeth Mowins, Jessica Mendoza, Michele Smith, Holly Rowe

Saturday, June 2
Noon- Arizona State vs. Oklahoma (ESPNAdam Amin, Amanda Scarborough, Laura Rutledge

2:30 PM- Georgia vs. Florida State (ESPNAdam Amin, Amanda Scarborough, Laura Rutledge

7 PM- Florida vs. Oklahoma (ESPNBeth Mowins, Jessica Mendoza, Michele Smith, Holly Rowe

9:30 PM- Oregon vs. Florida State (ESPNBeth Mowins, Jessica Mendoza, Michele Smith, Holly Rowe

Sunday, June 3
1 PM- Washington vs. Oklahoma (ESPNAdam Amin, Amanda Scarborough, Laura Rutledge

3:30 PM- UCLA vs. Florida State (ESPNBeth Mowins, Michele Smith, Holly Rowe

7 PM {if necessary}- Washington vs. Oklahoma (ESPN2Adam Amin, Amanda Scarborough, Laura Rutledge

9:30 PM- UCLA vs. Florida State (ESPN2Beth Mowins, Michele Smith, Holly Rowe

WOMEN'S COLLEGE WORLD SERIES CHAMPIONSHIP SERIES
ESPN broadcasters: Beth Mowins, Jessica Mendoza, Michele Smith, Holly Rowe

ESPN3 second screen experience: Adam Amin, Amanda Scarborough, Kayla Braud, Laura Rutledge

Westwood One broadcasters: John Sadak, Leah Amico

Monday, June 4
7 PM- Washington vs. Florida State 

Tuesday, June 5
8 PM- Washington vs. Florida State

Wednesday, June 6 {if necessary}
8 PM- Washington vs. Florida State

Saturday, May 26, 2018

2018 NCAA Division I Women's Lacrosse Championship TV & Streaming Schedule


OPENING ROUND
Wednesday, May 9
1 PM- Mercer at Wagner
NEC Front Row: Joe Vasile, Allison Gaskins

FIRST ROUND
Friday, May 11
3 PM- Princeton vs. Syracuse
ESPN3: Scott Sudikoff, Amy Patton

3 PM- Georgetown vs. Virginia Tech
NO BROADCAST

3 PM- Wagner at Towson 
Towson SN: Ben Rosenbaum, Bryan Contreras

4 PM- Denver vs. High Point 
BTN2Go: No commentary

4 PM- Fairfield at Loyola-MD
Stadium: Pete Medhurst, Zoe Stukenberg

4 PM- Jacksonville vs. Colorado
YouTubeRyan Urquhart, Annabeth Collins 

5 PM- Penn State vs. Penn
AE TV: Joe Caccavale, Tracy Wiener

6 PM- Richmond vs. Northwestern 
Towson SNBen Rosenbaum, Bryan Contreras

6 PM- Stanford vs. Virginia
Madizone HD SportsNet: Curt Dudley, Caryn Cook

7 PM- Navy vs. Johns Hopkins
StadiumPete Medhurst, Zoe Stukenberg

SECOND ROUND
Sunday, May 13
Noon- Denver at Maryland
BTN: Mike Monaco, Sheehan Stanwick-Burch

Noon- Princeton at Boston College
ESPN3: Scott Sudikoff, Luis Sanchez

Noon- Virginia at James Madison
Madizone HD SportsNetCurt Dudley, Caryn Cook

Noon- Northwestern at Towson 
Towson SNBen Rosenbaum, Bryan Contreras

Noon- Navy at Loyola-MD
StadiumPete Medhurst, Zoe Stukenberg

Noon- Penn at Stony Brook
AE TV: Skylar Gilbert

1 PM- Virginia Tech at North Carolina
ESPN3: Brian Ware

4 PM- Colorado at Florida
YouTubeRyan Urquhart, Annabeth Collins 

QUARTERFINALS
Saturday, May 19
Noon- Navy at Maryland
BTN: Mark Dixon, Sheehan Stanwick-Burch

Noon- Stony Brook at Boston College
ESPN3: Scott Sudikoff, Luis Sanchez

1 PM- Florida at James Madison
Madizone HD SportsNet: Curt Dudley

1 PM- Northwestern at North Carolina
ESPN3: Brian Ware

SEMIFINALS
ESPN3 commentators: John Brickley, Sheehan Stanwick-Burch, Halley Quillinan

Friday, May 25
5 PM- Maryland vs. Boston College

7:30 PM- James Madison vs. North Carolina

CHAMPIONSHIP
ESPNU commentators: John Brickley, Sheehan Stanwick-Burch, Halley Quillinan

Sunday, May 27
Noon- James Madison vs. Boston College

2018 NCAA Division I Men's Lacrosse Championship TV & National Radio Schedule


OPENING ROUND
Wednesday, May 9
4 PM- Robert Morris vs. Canisius
ESPN3Andy Helwig, Sean Sharman

FIRST ROUND
ALL GAMES BROADCAST ON ESPNU

Saturday, May 12
Noon- UMass vs. Yale
Jay Alter, Ryan Boyle

2:15 PM- Villanova vs. Duke
Mike Corey, Don Zimmerman

5 PM- Richmond vs. Albany
Chris Cotter, Paul Carcaterra

7:15 PM- Virginia vs. Loyola
Anish Shroff, Quint Kessenich

Sunday, May 13
Noon- Robert Morris vs. Maryland
Booker Corrigan, Mark Dixon

2:15 PM- Denver vs. Notre Dame
John Brickley, Matt Ward

5 PM- Georgetown vs. Johns Hopkins
Anish Shroff, Quint Kessenich

7:15 PM- Cornell vs. Syracuse
Chris Cotter, Paul Carcaterra, Ric Beardsley

QUARTERFINALS
ESPNU commentators: Anish Shroff, Quint Kessenich, Paul Carcaterra

Saturday, May 19
Noon- Loyola vs. Yale

2:30 PM- Denver vs. Albany

Sunday, May 20
Noon- Cornell vs. Maryland

2:30 PM- Johns Hopkins vs. Duke 

SEMIFINALS
ESPN2 commentators: Anish Shroff, Quint Kessenich, Paul Carcaterra
Westwood One commentators: Dave Ryan, Mark Dixon, Jason Horowitz

Saturday, May 26
Noon- Yale vs. Albany 

2:30 PM- Duke vs. Maryland

CHAMPIONSHIP
ESPN2 commentators: Anish Shroff, Quint Kessenich, Paul Carcaterra
Westwood One commentators: Dave Ryan, Mark Dixon, Jason Horowitz

Monday, May 28
1 PM- Yale vs. Duke

2018 NHL Stanley Cup Finals TV & National Radio Schedule


VEGAS GOLDEN KNIGHTS VS. WASHINGTON CAPITALS

Westwood One/NBC Sports RadioKenny Albert, Joe Micheletti (Gms 1, 3-4), Jim Fox (Gm 5), Ray Ferraro, Steve Goldstein 

NBC Nets Mike Emrick, Eddie Olczyk, Pierre McGuire

CBC/SportsNet: Jim Hughson, Craig Simpson, Scott Oake, David Amber

NHL International: Steve Mears, Kevin Weekes

Game 1: Monday, May 28- 8 PM- at Las Vegas (NBC)

Game 2: Wednesday, May 30- 8 PM- at Las Vegas (NBCSN

Game 3: Saturday, June 2- 8 PM- at D.C. (NBCSN

Game 4: Monday, June 4- 8 PM- at D.C. (NBC

Game 5: Thursday, June 7- 8 PM- at Las Vegas (NBC

Game 6: Sunday, June 10- 8 PM- at D.C. (NBC

Game 7: Wednesday, June 13- 8 PM- at Las Vegas (NBC)

Friday, May 25, 2018

2018 MLS Matchday 13 TV & National Radio Schedule


Friday, May 25
8 PM- Toronto FC vs. FC Dallas
KTXA: Mark Followill, Steve Davis
TSN1/3/4/5: Luke Wileman, Steven Caldwell, Vic Rauter

8:55 PM- Houston Dynamo vs. New York City FC
UniMás- SAP/TwitterRamsés Sandoval, Nicolas Cantor
UniMás/UDNJosé Luis López Salido, Carlos Pavón, Nathalie Juárez
SiriusXM FC: Alex Del Barrio, Garrett Heinrich

11 PM- LA Galaxy vs. San Jose Earthquakes 
UniMás- SAP/Twitter: Chris Wittyngham, Alejandro Berry 
UniMás/UDNRaúl Guzmán, Paco Villa, Marcelo Balboa
SiriusXM FC: Joe Tutino, Christian Miles

Saturday, May 26
5 PM- Seattle Sounders FC vs. Real Salt Lake 
KMYU: David James, Brian Dunseth 
KZJO: Matt Johnson, Kasey Keller

5:30 PM- Vancouver Whitecaps FC vs. New England Revolution
NBCS BOS: Brad Feldman, Paul Mariner, Naoko Funayama
TSN1/3/4/5: Peter Schaad, Nick Dasovic, Stu Walters

7 PM- New York Red Bulls vs. Philadelphia Union
WPHL: JP Dellacamera, Tommy Smyth 
MSG: Steve Cangialosi, Shep Messing, Michelle Gingras
SiriusXM FC: Matt Harmon, Steve Jolley

7:30 PM- Orlando City SC vs. Chicago Fire
ESPN+: Dan Kelly, Frank Klopas
WRDQ: Jeff Radcliffe, Miguel Gallardo, Paul Shaw, Makenzie Thirkill

8 PM- Minnesota United FC vs. Montreal Impact
FS NO+: Callum Williams, Kyndra de St. Aubin, Jamie Watson

9 PM- Colorado Rapids vs. Portland Timbers 
KPDX: Jake Zivin, Ross Smith
ALT, SiriusXM FC: Richard Fleming, Marcelo Balboa, Ally Sturm

10 PM- Los Angeles FC vs. DC United
NewsChannel 8: Dave Johnson, Devon McTavish, Lindsay Simpson
YouTube TV: Max Bretos, Fernando Fiore, Gevrina Catalina

Sunday, May 27
6 PM- Sporting Kansas City vs. Columbus Crew SC
FS1, FS SiriusXM: Nate Bukaty, Dan Kennedy, Katie Witham
FS Match Pass: Phil Blacker, Matt Jackson
FXDEPRodolfo Landeros, John Laguna, Mariano Trujillo
SiriusXM FCCarter Augustine, Matt Lawrence

Thursday, May 24, 2018

2018 NCAA Softball Super Regionals TV Schedule


EUGENE SUPER REGIONAL 
Broadcasters: Mark Neely, Danielle Lawrie

Thursday, May 24
9 PM- Kentucky at Oregon (ESPN2)

Friday, May 25
11 PM- Oregon vs. Kentucky (ESPN2)

Saturday, May 26
9 PM- Kentucky at Oregon (ESPN)

LOS ANGELES SUPER REGIONAL 
Broadcasters: Beth Mowins, Michele Smith, Jessica Mendoza, Holly Rowe

Thursday, May 24
9 PM- Arizona at UCLA (ESPN)

Friday, May 25
9 PM- UCLA vs. Arizona (ESPN2)

Saturday, May 26
7 PM {if necessary}- Arizona at UCLA (ESPN)

GAINESVILLE SUPER REGIONAL
Broadcasters: Tiffany Greene, Amanda Scarborough

Thursday, May 24
7 PM- Texas A&M at Florida (ESPN)

Friday, May 25
7 PM- Florida vs. Texas A&M (ESPN2)

Saturday, May 26
5 PM- Texas A&M at Florida (ESPN)

TEMPE SUPER REGIONAL 
Broadcasters: Courtney Lyle, Jenny Dalton-Hill 

Friday, May 25
11 PM- South Carolina at Arizona State (ESPNU)

Saturday, May 26
9 PM- Arizona State vs. South Carolina (ESPN2)

Sunday, May 27
9 PM {if necessary}- South Carolina at Arizona State (ESPNU)

SEATTLE SUPER REGIONAL 
Broadcasters: Eric Frede, Jennie Ritter 

Friday, May 25
9 PM- Alabama at Washington (ESPNU)

Saturday, May 26
7 PM- Washington vs. Alabama (ESPN)

Sunday, May 27
7 PM {if necessary}- Alabama at Washington (ESPNU)

NORMAN SUPER REGIONAL 
Broadcasters: Pam Ward, Carol Bruggeman

Friday, May 25
5 PM- Arkansas at Oklahoma (ESPN2)

Saturday, May 26
1 PM- Oklahoma vs. Arkansas (ESPN)

Sunday, May 27
1 PM {if necessary}- Arkansas at Oklahoma (ESPN)

TALLAHASSEE SUPER REGIONAL
Broadcasters: Kevin Brown, Erin Miller

Friday, May 25
7 PM- LSU at Florida State (ESPNU)

Saturday, May 26
5 PM- Florida State vs. LSU (ESPN2)

10:40 PM- LSU at Florida State (ESPNU)

ATHENS SUPER REGIONAL 
Broadcasters: Alex Loeb, Megan Willis

Friday, May 25
5 PM- Tennessee at Georgia (ESPNU)

Saturday, May 26
3 PM- Georgia vs. Tennessee (ESPN)

Sunday, May 27
3 PM {if necessary}- Tennessee at Georgia (ESPN)